Tekst objavljen: 30.04.2025 16:45        


Više od 60 generatorskih jedinica ispalo je iz elektroenergetskog sistema za manje od pet sekundi nakon ispada solarnih elektrana, dok stručnjak za energetiku Željko Marković za RTS ističe da će se uzroci nestanka struje tek utvrđivati. Sajber napad se za sada isključuje, a obnovljivi izvori i nestabilnost frekvencije su u fokusu istrage

I dalje traje istraga o energetskom prekidu u Španiji i Portugaliji


Uzrok višečasovnog nestanka struje u Španiji i Portugaliji i dalje nije utvrđen. Stručnjak za energetiku Željko Marković rekao je za RTS da se trenutno zna da se u trenutku ispada u Španiji oko 71 odsto struje proizvodilo iz varijabilnih obnovljivih izvora, odnosno iz sunca i vetra, dok je u Portugaliji taj odnos bio negde oko 69 odsto.

"Došlo je do ispada prvo dve proizvodne jedinice iz varijabilinih obnovljivih izvora, iz dve solarne elektrane, a da je potom odmah u roku od pet sekundi preko 60 generatora ispalo sa mreže, najverovatnije zbog delovanja takozvane potfrekventne zaštite, što ukazuje da je došlo do nagle promene frekvencije", objasnio je Marković.

Istakao je da kada je u sistemima veliki broj obnovljivih izvora koji su priključeni preko energetske elektronike, onda je i inercija tog sistema manja, pa imamo i brže promene učestalosti u takvim sistemima na nekim poremećajima.

Marković je napomenuo da je bez istrage nemoguće reći šta je bio uzrok nestanka struje u Španiji i Portugaliji i da će to potrajati, kao i istraga o prošlogodišnjem nestanku struje na Balkanu.

"Juče je došlo do puno spekulacija šta bi mogao da bude razlog ispada. Čak su i bila neka saopštenja, pa su demantovana. Bilo je priča i o retkim atmosferskim fenomenima koji su delovali na provodnike. To svakako nije bio slučaj. Sajber napad se u jednom trenutku pominjao, ali operator prenosnog sistemaRed Electricaje isključio mogućnost da se dogodio sajber napada", naveo je Marković.


Sajber napad malo verovatan

Objasnio je i da je teško da dođe do sajber napada pošto su i sistemi kojima se upravlja elektroenergetskim objektima izolovani od ostatka interneta i da se primenjuju višestruke autentifikacije korisnika i detaljne provere.

Pre manje od godinu dana bez struje ostale su Hrvatska, BiH, Crna Gora i Albanija. Na pitanje ima li bojazni da dođe do novog prekida u Evropi, Marković je objasnio da je mreža jako uvezana i da u slučaju ispada obično stradaju krajevi mreža.

"Oni su osetljiviji na te poremećaje nego centralno jezgro. Ovde, čini mi se, došlo je do dve različite vrste kvara. U raspadu sistema koji se desio prošle godine imali smo preotperećenje i kaskadne ispade vodova zbog preopterećenja, međutim, u Španiji smo imali ljuljanja frekvencije tako da je više od 60 generatorskih jedinica u roku od pet sekundi odreagovalo", rekao je Marković.

Govoreći o prenosnom sistemu Srbije, Željko Marković je rekao da smo dobro povezani sa svim okolnim zemljama i da se ne nalazimo na kraju sistema i da sa te strane stabilnost sistema može da bude bolja.

"Sigurnost nam daje to što nemamo opterećenja u sistemu i za sada imamo dovoljno energije i dobrih veza da možemo održavati stabilnost sistema", naglasio je Marković.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
Španija portugal nestanak struje istraga

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana