Tekst objavljen: 10.07.2025 7:03        


Kada je pre nekoliko meseci država mladima do 35 godina ponudila povoljne stambene kredite očekivalo se da će se oni "razgrabiti" u prvih par nedelja. Situacija na terenu je malo drugačija. Do sada je, pokazuju zvanični podaci, potpisano 1.848 zahteva u osam banaka, odobreno je 705 pozajmica, dok je u obradi još 869. Da podsetimo,plan je bio da će se iz državnog budžeta subvencionisati 5.000 kredita.

Koji kredit je isplativiji subvencionisani ili komercijalni? Sve prednosti i mane kredita za mlade

Na samom početku bilo je jasno da će stan od 100.000 evra moći da kupi uglavnom omladina u manjim gradovima s obzirom da u Beogradu, ali i Novom Sadu i Nišu za taj novac mogu da se pazare samo nekretnine na periferiji i to sa manjim brojem kvadrata. Računica je jednostavna i mnogi koji nemaju krov nad glavom, a žele da se skuće subvencionisani stambeni kredit za mlade se mogu isplatiti, ali samo pod određenim uslovima – ako nemate ušteđevinu za učešće, planirate da stan možete samostalno da koristite i imate realnu mogućnost otplate nakon isteka subvencije.  Ako već imate veće učešće i hoćete fleksibilnost i manju kamatu posle šest godina, komercijalni kredit može biti povoljniji.

Dušan Uzelac objašnjava da se radi o dve potpuno različite kategorije kredita, odnosno po njemu je jedno kredit, a drugo subvencionisana državna lutrija:

- Ako je opredeljeno samo za jednu grupu građana, a odluka  o tome ko će dobti je u rukama države onda je to prava državna lutrija. Matematički gledano za klijenta je superiorniji subvencionisani kredit. U ovom slučaju ono što banka ne želi da prihvati kao rizik prihvata država u njihovo ime. Banke us zaštićene, a država koristi sredstva svih poreskih obveznika kako bi pomogla određenu kategoriju stanovništva. Sad su studenti na sceni ranije MUP, vojska, mladi bračni parovi, mame, naučni radnici... Zato su oni neuporedivi sa komercijalnim stambenim kreditom. 

Vrlo je važno, smatra Uzelac, znati da li postoji neka komisija koja procenjuje da li su mladi sposobni za tu njihovu šemu. Ako postoji onda je to prava državna lutrija. Takođe je važna i transparentnost te komisije, koji su to ljudi koji odlučuju. zavisi šta gleda komisija...

Naš sagovornik navodi da svaki kredit ima dve komponente, a to su cena i uslovi. što su viši uslovi to je niža cena i obrnuto. Najveća zabluda građana je kada prilikom odabira pozajmice gledaju samo cenu.

- Na bilbordu piše kamata je dva odsto, ali sitnim slovima stoji da važi za npr. Novaka Đokovića i Vladu Divca. Zato su uslovi neodvojivi od cene. Ne postoji najjeftiniji kredit već kombinacija svih komponenti - skaže Uzelac.

On dalje objašnjava da je mali broj banaka u državnom programu državnih subvencionisanih kredita (osam) zato što naše  banke nisu opremljene da rade sve. I po njemu je taj broj sasvim dovoljan:

- Imamo univerzalni bankarski zakon koji kaže da banka radi sve - naplaćuje, daje bankarske garancije, stambene i keš kredite, ali neke to rade povoljnije, a neke ne. Mnoge od njih neke usluge imaju samo pro forme. Posao stambenih kredita mogu da rade samo one koje planiraju da će ostati ovde još 20 godina.

Pre konačne odluke, savetuju stručnjaci, obavezno treba proceniti ukupni trošak kredita na celo trajanje pozajmice, pa uporediti sa alternativom – najam plus štednja.

Prednosti kredita za mlade:

- Minimalno učešće od 1 % (za stan od 100 000 € samo 1 000 €)
- Subvencionisana kamata prvih 6 godina (1,5 %), dok država pokriva dodatnih 2 % godišnje
- Dug rok otplate do 40 godina, što smanjuje mesečne rate
- Bez skrivenih troškova: nema provizije za odobravanje, upis hipoteke i slično
- Državna garancija do 40% kredita prvih 10 godina, što smanjuje rizik za banke


Nedostaci i rizici kredita za mlade:

1. Rizik povećanja kamate posle 6 godina — prelazak na promenljivu (Euribor + marža) može znatno povećati rate
2. Povratak stambenog kreditnog balasta — dugoročno (40 godina) i uz promenljivu kamatu, ukupna kamata može biti drastično veća
3. Nedostatak ponude na tržištu — investitori često ne prihvataju ovu vrstu kredita zbog birokratije i restrikcija 4. 4. Zabrana izdavanja ili prodaje prvih 6 godina – što ograničava fleksibilnost i likvidnost nekretnine
5. Neophodna izgradnja sa upotrebnom dozvolom (novogradnja) – što dodatno komplikuje traženje nekretnine

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
državni kredit kamata dušan uzelac subvencionisani krediti komercijalni krediti

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana