Tekst objavljen: 16.07.2025 7:40        


Dok se u svetu nastavlja trend migracije ka gradskim centrima, sve više država prepoznaje problem depopulacije ruralnih područja i aktivno ga pokušava preokrenuti, nudeći svojim građanima znatne finansijske podsticaje za preseljenje na selo

Od Irske do Japana, države podstiču povratak ruralnom životu: I Srbija ima "taktiku"


Od Evrope do Azije, programi za povratak životu na selu obećavaju desetine hiljada evra. I Srbija ima svoj program za oživljavanje sela, ali se postavlja pitanje njegove efikasnosti i stvarne iskoristivosti među građanima.

Evropa i Azija prednjače u podsticajima

Nekoliko zemalja nudi izuzetno atraktivne iznose za one koji su spremni da napuste gradske gužve:

  • Italija: Brojna manja mesta nude i do 30.000 evra za preseljenje i pokretanje posla. U regionu Kalabrije, subvencije su namenjene otvaranju malih firmi, dok Sardinija nudi do 15.000 evra za trajno naseljavanje.
  • Irska: Vlada je pokrenula program "Our Living Islands", koji pruža čak do 84.000 evra za kupovinu i obnovu kuće na udaljenim ostrvima, uz uslov trajnog boravka.
  • Švajcarska: U alpskom selu Albinen, lokalne vlasti nude čak 25.000 švajcarskih franaka po osobi i dodatnih 10.000 franaka po detetu onima koji se trajno presele i ostanu najmanje deset godina.
  • Španija: Pokrajina Asturias, konkretno mesto Ponga, nudi 3.000 evra po porodici, uz dodatke za decu. Region Ekstremadura daje do 15.000 evra digitalnim nomadima koji odaberu da rade iz sela.
  • Grčka: Na ostrvu Antikitira, porodicama se nudi mesečni dodatak od 500 evra tokom tri godine samo da bi se tamo nastanile.
  • Japan: S obzirom na prenatrpane gradove, Japan nudi građanima Tokija koji se presele u ruralna područja do 21.000 dolara pomoći po porodici, plus dodatak po detetu.


Kakva je situacija u Srbiji?

I Srbija aktivno radi na oživljavanju svojih sela kroz program "Seoska kuća sa okućnicom", koji sprovodi Ministarstvo za brigu o selu. Država nudi finansijsku podršku do 1.200.000 dinara (oko 10.000 evra) za kupovinu kuće u ruralnim krajevima.

Konkurs za 2025. godinu je otvoren do 1. novembra, a za subvencije se mogu prijaviti građani mlađi od 45 godina – pojedinci, mladi parovi, vanbračne zajednice i samohrani roditelji. Ključni uslovi su da se kuća nalazi van gradskih i prigradskih područja i da ima okućnicu.

Prema zvaničnim podacima, do sada je kroz ovaj program kupljeno više od 3.600 kuća širom Srbije. U aprilu ove godine odobreno je finansiranje za dodatnih 100 seoskih domaćinstava.

Znanje o programu i spremnost na promenu

Iako Srbija ima svoj program sa značajnim finansijskim podsticajima, čini se da je njegova vidljivost i dalje ograničena. Postavlja se pitanje koliko je građana Srbije uopšte upoznato sa ovim mogućnostima.

Možda još važnije, programi poput ovih testiraju spremnost naših građana da se odreknu urbanog načina života i promene način razmišljanja kada je u pitanju život na selu. Da li je finansijski podsticaj dovoljan da premosti jaz između gradskih navika i ruralne stvarnosti?

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
republika srbija državne subvencije život na selu povratak na selo

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana