Trend ogromnih ekrana osetljivih na dodir, koji je dominirao automobilskom industrijom godinama pod uticajem pametnih telefona, čini se da gubi na snazi
Dok su se proizvođači, predvođeni Teslom i Modelom 3, nadmetali ko će integrisati veći ekran i prebaciti više funkcija na njega, sve je više dokaza da se dešava preokret. Nakon brojnih kritika zbog bezbednosti i praktičnosti, sve više automobilskih brendova shvata ono što vozači odavno znaju: za ključne komande, ništa ne može da zameni dobro, staro fizičko dugme.
Poslednji u nizu proizvođača koji se vraća korenima je francuski proizvođač sportskih automobila Alpin.
Prioritet na vožnji, a ne na ekranima
Kako je preneo Autocar, glavni dizajner Alpina, Antonio Vilen (Antony Villain), potvrdio je da će predstojeći sportski automobil A110, kao i drugi budući modeli brenda, dati prioritet fizičkim kontrolama.
Vilajn je objasnio da, kada je fokus na samom činu vožnje, kontrole moraju biti "instinktivne". Smatra da zadovoljstvo dinamične vožnje ne bi trebalo da bude prekinuto frustrirajućim "kopanjem" po menijima infotejnment sistema. Iako bi se ovo moglo primeniti na bilo koji automobil – jer svaka sekunda provedena u pretraživanju opcija klime ili jačine zvuka na ekranu predstavlja potencijalnu opasnost – promene će početi sa lansiranjem sledeće generacije A110, a potom će uslediti i drugi Alpin modeli.
Veliki igrači slede taj primer
Alpin nije usamljen u ovom preokretu. Lista proizvođača koji shvataju da ekrani nisu odgovor na sve, značajno raste:
Ferari: Italijanski gigant je napustio kontrole osetljive na dodir na volanu sa novim modelom Amalfi i vratio se klasičnim, fizičkim dugmadima. Štaviše, novi, redizajnirani volan može se naknadno ugraditi i u model Roma i druge Ferarije koji su ranije koristili kritikovano rešenje.
Hjundai: SangJup Li (SangYup Lee), izvršni potpredsednik i šef globalnog dizajna za Hjundai i Dženezis, jasno je stavio do znanja da će se kompanija držati fizičkih kontrola za ključne funkcije. Njegovo mišljenje je da su one jednostavno bezbednije i lakše za korišćenje. Iako se svi unutar kompanije ne slažu (šef evropskog tehničkog centra i dalje vidi budućnost u ekranima), veruje se da bi Lijeva reč o ovom pitanju trebalo da bude poslednja.
Folksvagen: Čak i Folksvagen, koji je godinama bio žestoko kritikovan zbog svojih neintuitivnih dodirnih kontrola i sporog softvera na modelima Golf 8 i ID, pravi zaokret. Softver je od tada značajno poboljšan, a fizička dugmad se vraćaju u velikoj meri. Ovo je najavio koncept ID.2all sa klasičnim točkićem za podešavanje jačine zvuka, a kompanija je potvrdila da će slična rešenja krasiti proizvodne modele, uključujući i najnoviji Tiguan.
Ostavi komentar