Tekst objavljen: 15.07.2025 16:00        


Popularnost kineskog modnog giganta Šejn (Shein) nastavlja da raste, a internet je "eksplodirao" nakon što je tiktokerka Natali Sutern (Natalie Southern) otkrila "Quickship" trik za bržu dostavu

Šejn – brza dostava i sporni uslovi: Trik za ekspresne pošiljke otkriva lice modnog giganta


Dok ovaj trik omogućava hiljadama korisnika da dobiju svoje porudžbine za samo tri do pet radnih dana, umesto uobičajenih nekoliko nedelja, iza fasade brze mode krije se zabrinjavajuća realnost o radnim uslovima.

Kako funkcioniše "Quickship" i gde je dostupan?

Natali Sutern je u svom videu, koji je sakupio preko 197.000 pregleda, objasnila da "Quickship" filter u Šejn aplikaciji prikazuje samo proizvode koji su uskladišteni u lokalnim skladištima. To omogućava značajno bržu isporuku, jer roba ne mora da putuje iz Kine. Ova opcija je trenutno dostupna u nekoliko evropskih zemalja, uključujući Veliku Britaniju, Poljsku, Francusku i Nemačku, sa planovima za postepeno širenje.

Iako "Quickship" još uvek nije dostupan u Srbiji, dostava je već znatno ubrzana zahvaljujući saradnji Šejna sa Poštom Srbije.

U okviru "Quickship" ponude mogu se pronaći razne kategorije proizvoda, ne samo osnovna odeća. To uključuje:

  • Odeću sa popustima do 70%
  • Artikle na rasprodaji
  • Dodatke i obuću
  • Vraćene proizvode ograničene količine

Korisnici spekulišu da su "Quickship" proizvodi zapravo vraćena roba koja se, umesto da se šalje nazad u Kinu, skladišti lokalno za buduće porudžbine.


Mračna strana brze mode: Izrabljivanje radnika i profit

Međutim, blistava slika brzih isporuka i haljina po izuzetno niskim cenama krije tamnu stranu. Prema istraživanju BBC-ja, radnici u Šejnovim fabrikama u kineskom Guangdžouu rade do 75 sati nedeljno, a njihova zarada je alarmantno niska – manje od 1 centa po komadu odeće, odnosno oko 12 juana na sat (oko 0.70 evrocenti). Jedna radnica je izjavila da "pravi 12 majica na sat za dva juana po majici", pitajući se: "Kako da živim tako?"

Uprkos otkrićima o kršenju radnih prava, pa čak i navodima o dečijem radu, Šejn tvrdi da "ulaže desetine miliona u poboljšanja upravljanja i održivost". I pored negativnih reakcija javnosti, kompanija nastavlja da se rapidno širi, ostvarivši profit od 1.7 milijardi evra do 2024. godine, i priprema se za izlistavanje na Londonskoj berzi. Popularnost Šejna dodatno podstiču hiljade TikTok videa koji promovišu "haul" kupovine i brze ponude.

Nema sumnje da Šejn ostaje dominantan igrač u svetu brze mode, a inovacije poput "Quickshipa" dodatno poboljšavaju korisničko iskustvo. Ipak, kako kupovina postaje lakša i pristupačnija, tako se intenzivira i moralno pitanje o etičnosti porekla ove robe.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
quickship šejn odeća izrabljivanje radnika

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana