Tekst objavljen: 10.05.2025 12:00        


Za građane i privredu, konsolidacija ima povećanu stabilnost, jerto znači veću finansijsku čvrstoću ismanjuje rizik od kolapsa pojedinih institucija

Šta manji broj banaka na tržištu znači za građane?


Bankarski sektor u Srbiji proteklih godina prolazi kroz značajnu konsolidaciju, što je rezultat strožih regulativa, povećane konkurencije i strategije Narodne banke Srbije (NBS) da ojača stabilnost sistema. Prema podacima Narodne banke Srbije, broj banaka u našoj zemlji se smanjio sa 42 u 2015. godini na 21 banku krajem 2023. godine. U 2025. u Srbiji posluje njih 19, od čega svega tri srpske banke, jedna državna (mislim da je dovoljna jedna državna banka kroz koju vlada može da sprovodi neke politike) i dve privatne, ostale banke su u inostranom vlasništvu(Italija, Austrija, Mađarska, Nemačka, Kina, Rusija, UAE). Ovaj proces uključio je spajanje, preuzimanje i povlačenje pojedinih banaka s tržišta.

Šta konsolidacija konkretno donosi korisnicima? Za građane i privredu, konsolidacija ima dvosmislene efekte, pre svega povećanu stabilnost, jer manji broj banaka obično znači veću finansijsku čvrstoću, što smanjuje rizik od kolapsa pojedinih institucija. Druga stvar, manja konkurencija mogla bi smanjiti povoljne uslove, na šta upozoravaju neki analitičari smatrajući da smanjenje broja banaka može dovesti do manje konkurentnih kamatnih stopa i usluga. Važno je napomenuti i da su "poboljšane digitalizacija i efikasnost" - veće banke ulažu u moderne tehnologije, što korisnicima omogućava brže i kvalitetnije usluge.


Za privredu, konsolidacija može biti podsticaj za održivi rast, jer stabilniji bankarski sektor olakšava kreditiranje preduzeća. Međutim, smanjenje broja banaka može ograničiti izbor za neke poslovne korisnike, posebno u nišama gde su manje banke bile fleksibilnije.

Zaključno, konsolidacija bankarskog sektora u Srbiji ima više prednosti nego mana, ali ključno je da NBS nastavi da prati tržište kako bi osigurala da korisnici i dalje imaju pristup povoljnim i bezbednim uslugama.

S druge strane, korisnici finansijskih usluga moraju da budu finansijski edukovani. Za njih praktično sve ostaje isto, smanjuje se broj banaka, ali usluge ostaju jednake i možda će čak neki dobiti i nove proizvode. Na ovaj način povećava se kreditni potencijal banaka, jer glavni kapital koji se plasira u kreditima potiče iz depozita.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
manji broj banaka banke u srbiji banke bankarsko tržište

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana