Tekst objavljen: 18.07.2025 7:00        


Automobilski gigant Stellantis, koji pod svojim okriljem ima poznate, ali i problematične brendove poput Jeepa, Chryslera, Peugeota, Alfa Romea i Maseratija, doživeo je značajan pad tržišne vrednosti od čak 55% u protekloj godini

Stellantis pred preokretom: Da li nas čekaju ukidanja brendova i zatvaranje fabrika?


Međutim, sa novim rukovodstvom na čelu, neki analitičari vide svetlu budućnost, uprkos izazovima koji bi mogli uključivati bolne odluke poput zatvaranja fabrika i ukidanja pojedinih brendova.

Nakon odlaska bivšeg izvršnog direktora Karlosa Tavaresa i dolaska Antonija Filose, kruže brojne glasine o budućoj strategiji kompanije. Izveštaji o mogućem spajanju Stellantisa sa Renaultom su demantovani, a Forbes piše da luksuzni Maserati, za sada, nije na prodaju.

Pre godinu dana, akcija Stellantisa vredela je oko 19 evra, ali je do 30. juna pala na oko 8,5 evra. U isto vreme, spekuliše se da dinamične kineske kompanije poput Chery Automobilea i BYD-a razmatraju kupovinu određenih brendova, poput Chryslera. S obzirom na pogoršanje tržišnih uslova u Evropi i zabrinutost zbog američkih carina, zatvaranje pojedinih fabrika ili ukidanje nekih od 14 postojećih brendova postaje sve realnija opcija.

Finansijski izazovi i strateške promene

Stellantis je nastao 2019. spajanjem Fiat Chryslera i PSA Grupe, a sada se suočava sa značajnim finansijskim pritiscima. Operativna profitna marža u 2024. godini iznosila je samo 5,5%, što je drastičan pad u odnosu na 12,8% u 2023. Industrijski novčani tok je prošle godine bio negativan, sa šest milijardi evra minusa, za razliku od 12,9 milijardi evra profita u 2023.

Bivši direktor Tavares je 2021. godine dao svim brendovima rok od deset godina da opravdaju svoje postojanje, ali čini se da je taj rok skraćen, iako novi direktor Filosa još nije doneo zvanične odluke. U Evropi, masovni brendovi poput Citroëna, Peugeota, Fiata, Lancie, Vauxhalla i Opela međusobno se nadmeću, dok DS, Alfa Romeo i Abarth ciljaju premium segment. U SAD su prisutni Dodge, Ram i Jeep, sa Maseratijem na samom vrhu ponude.

Filosa je krajem juna govorio o dugoročnoj strategiji, ali bez konkretnih detalja. Plan iz 2022. predviđao je udvostručenje prodaje do kraja decenije i održavanje dvocifrene operativne marže. Neki delovi tog plana, poput cilja da 100% prodaje u Evropi i 50% u SAD bude električno do 2030, već su prevaziđeni realnošću tržišta.


Očekivanja investitora i analitičara

Uprkos izazovima, agencija Moody’s je promenila svoju prognozu za Stellantis iz „negativne“ u „stabilnu“, ističući snažnu gotovinsku rezervu kao važan oslonac u nestabilnom tržišnom okruženju. Investiciona kuća Jefferies čak preporučuje kupovinu akcija Stellantisa, uz komentar: „Ponovno pokretanje Stellantisa – Preporuka za kupovinu.“

„Podaci ukazuju da je pad dobiti pri kraju. Novi izvršni direktor može brzo doneti odavno potrebne odluke, od pitanja brendova do tehnoloških i proizvodnih kapaciteta. Auto-industrija je pred velikim izazovima, ali mnogi Stellantisovi problemi su samonametnuti i mogu se rešiti“, navodi Jefferies.

Žamel Taganza iz francuske automobilske konsultantske firme Inovev ističe da je prodaja Stellantisa u 2024. pala za 12%, a u prva četiri meseca 2025. za dodatnih 10%. Mnoge fabrike rade usporeno i suočavaju se sa velikom prekobrojnošću, iako je do sada politika bila da se fabrike ne zatvaraju.

„S obzirom na sve ove okolnosti, Stellantis će verovatno biti primoran da usvoji politiku koja odstupa od prethodnih ciljeva, pri čemu bi dolazak novog direktora mogao biti od pomoći. To može dovesti do zatvaranja fabrika i ukidanja brendova. S druge strane, Stellantis bi mogao ponovo da pokrene proizvodnju termalnih i hibridnih motora i da se odrekne isključivo električnih vozila, u nadi da će zabrana termalnih motora u EU 2035. biti odložena“, rekao je Taganza. On smatra da su brendovi DS, Lancia i Maserati pod znakom pitanja, i ne očekuje interesovanje kineskih giganta poput BYD-a ili Cheryja za njih.

U međuvremenu, Stellantis je kupio 21% udela u kineskoj kompaniji Leapmotor. Iako se očekivalo da Leapmotor sklapa male automobile u Poljskoj, taj plan je zaustavljen zbog komplikacija sa uvoznim carinama.

Sam Fiorani iz američke firme AutoForecast Solutions slaže se da su hitne mere neophodne. On očekuje da će Stellantis zadržati brendove Ram, Jeep i Peugeot zbog njihove globalne važnosti i profita. Budućnost ostalih brendova je manje izvesna, a konsolidacija među masovnim brendovima se očekuje do kraja decenije.

„Antonio Filosa ima ogroman zadatak pred sobom. Biće potrebno zatvaranje fabrika, smanjenje broja zaposlenih, pa čak i ukidanje brendova. Ako se sve sprovede pažljivo, proizvođač bi mogao da zadrži većinu svog trenutnog globalnog tržišnog učešća“, zaključuje Fiorani.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
ukidanje brendova Stellantis automobilska industrija Italija

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana