Tekst objavljen: 12.07.2025 15:00        


Srbija se obavezala da poveća cenu struje za najmanje sedam odsto od 1. oktobra ove godine, navodi se u dokumentu koji je danas objavio Međunarodni monetarni fond (MMF), a koji sadrži pregled mera koje će vlasti Srbije realizovati u narednih 36 meseci

Struja poskupljuje od 1. oktobra?


Dokument, koji objavljuje MMF, sadrži i Programsku izjavu koju su potpisali premijer Đuro Macut, guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković i ministar finansija Siniša Mali 20. juna.

"Planiramo da implementiramo povećanje regulisane (kućne) tarife za struju od najmanje sedam odsto od 1. oktobra 2025. godine", navodi se u Programskoj izjavi i najavljuje plan za "sledeće povećanje regulisane tarife za struju najkasnije do 1. oktobra 2026. godine".

Poskupljenje struje bi trebalo da bude "najmanje inflacija plus jedan procentni poen", dodaje se u navedenom dokumentu.

Razlog za poskupljenja je, kako navode vlasti, "poboljšanje finansijske pozicije Elektrodistribucije Srbije i potreba za investicijama u energetsku infrastrukturu".

Osim struje, poskupljivaće i putarine, jer se vlast obavezala da "donese odluku o povećanju putarina na autoputevima od jula 2025. godine" i da ih "povećava godišnje uoči letnje sezone za najmanje stopu inflacije".

Ta mera je već primenjena.


Planira se i uvođenje potpuno nove putarine - za kamione na regionalnim putevima, pa bi do septembra ove godine trebalo bi da bude razvijen predlog za "uvođenje putarine za kamione na regionalnim putevima kako bi se povećali prihodi u skladu sa potrebama održavanja puteva".

Vlasti su se obavezale da će poštovati "specijalno fiskalno pravilo" koje ograničava ukupan iznos plata u javnom sektoru na maksimalno 10 odsto od vrednosti cele srpske ekonomije.

To znači da koliko god da raste ekonomija, toliko mogu da rastu i javne plate - ali ne više od tog procenta.

"Očekujemo da masa javnih plata bude 10 odsto BDP u 2025. godini, u skladu sa specijalnim fiskalnim pravilom, navodi se u dokumentu.

Praktično, vlast ne može da poveća plate u javnom sektoru ad hoc, već mora da vodi računa da ukupan iznos svih javnih plata ne pređe ovu granicu i ta obaveza važi tokom celog perioda aranžmana sa MMF, do 2027. godine.

Što se penzija tiče i tu se vlast odrekla prava da ih povećava po svojoj volji, pa će se one uvećavati isključivo prema automatskoj formuli koja je definisana u Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju.

"Povećanja rashoda za penzije će striktno slediti godišnji mehanizam indeksacije definisan u penzijskom zakonu, i neće biti povećanja penzija 'preko reda' niti bonus isplata penzionerima", stoji u spisku obaveza koju je potpisala vlast u Beogradu.

Prema izjavi, vlast se odrekla mogućnosti da u toku godine daje dodatne novčane pomoći penzionerima izvan redovne penzije.

Oba ta ograničenja predstavljaju način kontrole javnih rashoda i sprečavanja populističkih mera koje bi ugrozile stabilnost državnih finansija.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
MMF struja poskupljenje struje 1. oktobar

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana