Tekst objavljen: 20.10.2025 10:28        

Uvrštavanje matičnog preduzeća NIS a.d. na listu specijalno označenih državljana i blokiranih lica (SDN lista) Ministarstva finansija SAD-a izazvalo je značajne turbulencije u poslovanju čitave grupe

Zbog sankcija Naftnoj industriji ugrožene i sve njene ćerke firme


Ova kvalifikacija nameće zabranu transakcija svim američkim licima ili entitetima sa NIS a.d., ali i sa njegovim operativnim zavisnim društvima, što se naglašava i u zvaničnim dokumentima kompanija, piše Forbes Srbija.

U Godišnjim izveštajima o poslovanju domaćih firmi u vlasništvu NIS-a otvoreno se navodi da sankcije mogu značajno uticati na njihovo poslovanje.

- Navedene sankcije mogu značajno uticati na operativne aktivnosti, finansijske tokove i sposobnost društva da ispunjava svoje obaveze prema poveriocima. To dalje može izazvati značajnu sumnju u sposobnost društva da nastavi poslovanje u skladu sa načelom stalnosti - piše, između ostalog, u izveštajima.

Ovo praktično znači da američke sankcije, koje se primenjuju od prošle nedelje, direktno pogađaju i zavisna preduzeća NIS-a, utičući na njihove finansijske tokove, ispunjavanje obaveza prema partnerima i ukupne poslovne rezultate.

Više od 6.500 zaposlenih u šest ćerki - firmi

NIS ima ukupno šest ćerki firmi u kojima je zaposleno nešto više od 6.500 ljudi. Samo dva preduzeća, "Naftagas naftni sistemi" i "Naftagas tehnički sistemi", zajedno imaju više od 2.800 radnika. Obe kompanije su u stoprocentnom vlasništvu NIS-a.

"Naftagas naftni sistemi", čija je pretežna delatnost istraživanje i eksploatacija "crnog zlata" i gasa, na kraju prošle godine je imalo 2.415 zaposlenih. Poslovni prihodi ove firme u prethodnoj godini iznosili su 16,7 milijardi dinara, što je milijardu više nego 2023. Ipak, zabeleženo je drastično smanjenje dobiti sa 215,3 miliona dinara na samo 6,2 miliona dinara u 2024. godini.

S druge strane, "Naftagas tehnički sistemi", zaduženi za popravku mašina, imali su 429 zaposlenih. Njihovi ukupni prihodi su značajno porasli sa 2,6 milijardi (2023.) na 4,5 milijardi dinara (2024.), a dobit je gotovo udvostručena, sa 115,5 miliona na 213,7 miliona.


Pumpe i skladišta u problemu

Na listi sankcionisanih našlo se i preduzeće "NIS Petrol AD", koje se bavi maloprodajom goriva. Iako je organizovano kao akcionarsko društvo, NIS je vlasnik svih 100 odsto akcija. Ova firma zapošljava gotovo 3.000 ljudi (tačnije 2.972 na kraju prošle godine). Ukupni prihodi u prošloj godini iznosili su 6,3 milijarde dinara, dok je dobit povećana sa 158,2 miliona na 286,4 miliona dinara.

Preduzeće "NIS MTO doo", koje se bavi skladištenjem, zapošljava 84 radnika. Njegovi ukupni prihodi u 2024. bili su četiri puta veći nego godinu dana ranije, skočivši sa 99,5 miliona na skoro pola milijarde (491,4 miliona dinara), dok je dobit porasla sa 51,1 milion na 69,8 miliona.

U vlasništvu NIS-a je i "NTC NIS Naftagas doo" – Naučno-tehnološki centar sa skoro 400 zaposlenih. Profit preduzeća je porastao sa 266,4 miliona dinara na 433,9 miliona u 2024., a ukupni prihodi su dostigli 3,4 milijarde dinara.

"Petrohemija" – jedini gubitaš

Jedini gubitaš od šest povezanih firmi je pančevačka "Petrohemija". NIS ima većinski udeo od 90 odsto u ovoj kompaniji sa 1.224 zaposlena, dok ostatak pripada državi Srbiji.

"Petrohemija" godinama posluje sa gubicima, a trend je nastavljen i nakon što je NIS preuzeo većinsko vlasništvo konvertujući dugove u kapital. Iako su ukupni prihodi u 2024. porasli na 33,7 milijardi dinara, gubitak je prepolovljen u odnosu na 2023. godinu, pao je sa 18,3 milijarde na 7,6 milijardi dinara.

Pored ovih zavisnih društava, NIS ima i sestrinske firme u Srbiji, uključujući "Gasprom Energoholding Serbia", "Linde gas Serbia" i "Srbokoka doo" iz Jagodine, ali one nisu direktno u stoprocentnom vlasništvu NIS-a.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
sankcije Naftna industrija Srbije (NIS) sankcije NIS otežano poslovanje

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana