Iako je ukupan broj oglasa za posao u prvoj polovini 2025. godine opao za 17% u poređenju sa istim periodom prošle godine, određeni sektori i dalje beleže snažnu potražnju za radnicima, a zanatlije se izdvajaju po visokim primanjima
Prema podacima sajta Poslovi Infostud, poslodavci su oprezniji u zapošljavanju, ali i dalje traže kadrove u oblastima koje su tradicionalno atraktivne.
Najviše poslova ponuđeno je u trgovini, proizvodnji, uslugama i zanatstvu, IT sektoru i ugostiteljstvu. Uprkos ukupnom padu broja oglasa, ove delatnosti ostaju najzastupljenije i sa najvećom potražnjom za radnicima.
Kada je reč o najtraženijim pozicijama, i dalje dominiraju kandidati sa srednjom stručnom spremom. Najviše su se tražili prodavci, radnici u proizvodnji, vozači, magacioneri, komercijalisti, administrativni radnici, kuvari, konobari i telefonski operateri. Prosečne plate za ove pozicije kretale su se od 70.000 dinara za prodavce i konobare, do preko 100.000 dinara za kuvare i vozače. Komercijalisti su u proseku zarađivali oko 88.000 dinara, prodajni savetnici 92.000, a telefonski operateri oko 84.000 dinara. Magacioneri i radnici u proizvodnji mogli su da očekuju nešto više od 74.000 dinara, dok su administrativni radnici zarađivali oko 77.000 dinara.
U uslužnom i zanatskom sektoru i dalje je primetan nedostatak radne snage. Najviše su se tražili zidari, autolimari, mehaničari, vodoinstalateri, frizeri, bravari, stolari, pekari i kozmetičari. Poslodavci su spremni da ponude natprosečne plate kako bi privukli stručne radnike. Zidari su u proseku mogli da zarade impresivnih 185.000 dinara, autolimari 162.000, a mehaničari oko 135.000 dinara. Vodoinstalateri su mogli da očekuju oko 116.000, dok su ostale zanatlije, poput bravara, molera, metalostrugara ili pekara, zarađivale između 85.000 i 95.000 dinara. Ovi iznosi su prosečne plate iz oglasa i jasno ukazuju na spremnost poslodavaca da ponude bolje uslove za pronalaženje kvalifikovanih radnika.
Zanimljivo je da je zabeležen pad u zapošljavanju mladih i osoba sa invaliditetom. Broj oglasa za mlade smanjen je za 15% u odnosu na prethodnu godinu, dok je broj oglasa za osobe sa invaliditetom opao za čak 26%.
Ostavi komentar