Tekst objavljen: 03.01.2013 10:50        


Srbija mora da se priključi Evropskoj uniji što pre. A dok se to ne desi, morate spustiti suludo visoke uvozne takse kako bi za građane roba bila jeftinija, pa bi oni više trošili i ekonomija bi rasla - kaže svetski poznat dizajner Karim Rašid.

Karim Rašid: Srbiji treba više brendova u svetu

On objašnjava da je "neophodno da Srbija redizajnira gradove, kako bi izgledali više prijateljski. Da bi se to desilo, mora da ima vrlo inovativne zgrade koje bi privlačile turiste. Zbog Gugenhajm muzeja u grad Bilbao u Španiji dolazi oko pet miliona turista godišnje. Pre nego što je izgrađen muzej, za Bilbao niko nije ni čuo".

Kako izgleda dobro dizajnirano pakovanje?

Ambalaža mora da ima dva osnovna kvaliteta - da bude laka za upotrebu i estetski privlačna.
I sam sam dizajnirao, na primer, tečnost za sudove, sapun za ruke, detergent za rublje, sveće... Svi su ti proizvodi dizajnirani za specifičnu upotrebu i kontekst, ali povrh svega brendiranje je zadržano kroz minimalnu senzualnu estetiku, boje, grafiku.
Rašid smatra da je "jedino rešenje da razvijete svoj brend koji će moći da postane globalno poznat. Srbija treba da pravi više domaćih proizvoda koji bi mogli da postanu prepoznatljivi, baš kao što to rade Italijani ili Šveđani".

- Mislim da Beograd pati od nekoliko problema, ali sam video mnogo sjajnih promena u poslednjih osam godina. Na primer, bolja je infrastruktura aerodroma. Kada je reč o hotelima, oni treba da uhvate smisao za vreme i mesto u kome se nalaze, kao i posebnu vezu s gradom i globalnim duhom vremena. Tek onda bi Beograd mogao da postane globalno poznatiji i da privlači turiste - objašnjava on.

Na nedavne kritike da Srbija ima dobre proizvode, ali krš ambalažu, on odgovara da je "vrlo bezobrazno da tvrde da je pakovanje u Srbiji krš. Svaka zemlja ima i dobre i loše ambalaže. Istina je, doduše, da Skandinavske zemlje imaju daleko naprednije pakovanje, s postojanijom grafikom. One su lideri u tome, baš kao i Azija. Japan je, na primer, godinama imao najbolji dizajn ambalaže".

- Ja ne bih kupio proizvod u lošoj ambalaži. Mada, moguće je da sam ja osetljiviji, jer se time bavim, ali nema izgovora za loš dizajn - kaže Rašid.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
karim rašid Srbija brendovi reklama marketing ambalaža

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana