Tekst objavljen: 13.05.2013 16:30        


Ako američki Intel bude odlučio da ulaže u Srbiju i sa sobom “povuče” još neke investitore, Srbija bi mogla da postane lider u oblasti informacionih tehnologija u regionu. Međutim, koliko je realno da ove kompanije ulažu u Srbiji? Da li imamo kapacitete, zakone i znanje koje traže?

Srbija ima sve uslove da bude IT sila

- Pored tradicionalnih oblasti ekonomije, moramo da se pozabavimo i novim izvorima ekonomskog rasta i tu su informacione tehnologije ključna prilika. Imamo solidan kadar, zamah u praksi i dobru geografsku poziciju, odnosno sve preduslove da se ovaj deo ekonomije uspešno razvija - kaže Nebojša Vasiljević, pomoćnik ministra u Ministarstvu spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija.

Tomić ističe da Srbija nema dovoljno kadrova u IT sektoru. Naime, u Srbiji godišnje diplomira oko 2.000 IT stručnjaka, a potrebe su 2.300 sa tendencijom rasta. Ipak, kaže on, za kadrove koji izlaze iz naših obrazovnih institucija dve su stvari dominantne: imaju visok nivo matematičkih znanja i odsustvo praktičnih znanja i sposobnosti rešavanja problema.
On kaže da zakonski nema krupnih prepreka ili nedostatka za razvoj ove oblasti i ističe da je Vlada Srbije skoro usvojila i strategiju razvoja IT industrije, čime je pokazala da se opredeljuje da podrži ovu oblast.

- Pažnju treba posvetiti kadrovima koje imamo, ali ne previše i neograničeno. Ako nam krene dobro, a sve ide u tom pravcu, rašće i potreba za takvim kadrovima. Zato moramo da razmišljamo o tome kako da podignemo njihov i broj i kvalitet - priča Vasiljević.

Željko Tomić, generalni direktor kompanije “OSA - Računarski inženjering” kaže da je država tek nedavno prepoznala značaj IT sektora i ističe da je ulaganje u IT od 60 evra po stanovniku i dalje malo.

- Ovaj sektor ostvaruje više od pet odsto evropskog BDP, a sa 50 odsto doprinosi ukupnom rastu produktivnosti u Evropi. Srbija mora da prepozna da je razvoj informacionog društva ključan za brz ekonomski razvoj. Da bi se ekonomija i društvo izvukli iz dvodecenijske krize, neophodno je da se IT ulaganja dupliraju svakih pet godina - kaže Tomić.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
Srbija strani investitori strane investicije informatičke kompanije IT kompanije it industrija

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana