Od Nove godine većina uvoznih proizvoda mogla bi da pojeftini, makar za pet odsto. Prema Prelaznom trgovinskom sporazumu sa Evropskom unijom, od 1. januara 2013. godine nastavlja se liberalizacija carina na robu iz EU.
Najviše vajde mogli bi da imaju građani koji bi kupili evropske automobile. Dizelaši, od 1.500 do 3.000 kubika, kao i benzinci, od 1.000 do 1.500 kubika, uvoziće se bez carine. Nešti slabiji benzinci do 1.000 i dizelaši, do 1.500 kubika, cariniće se sa 2,5 odsto.
Organizacije potrošača nisu veliki optimisti. One upozoravaju da u Srbiji ne važe uobičajeni tržišni i ekonomski zakoni. Zato i sumnjaju da će potrošači osetiti pojeftinjenja. - Najviše koristi će imati uvoznici i trgovci - kaže Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta potrošača Beograda, i dodaje da "vlada surov mehanizam u Srbiji, čiji je jedini cilj izvući što više od potrošača". |
- S obzirom na to da su uvoznici mahom snizili svoje marže na minimum, male su šanse da će potrošači osetiti ukidanje carine od 2,5 odsto - kaže Miloš Petrović, predsednik Udruženja uvoznika automobila Srbije.
Sledeća godina nije loša ni za nabavku kućnih aparata. U cenu televizora prilikom uvoza uračunavaće se tri, umesto dosadašnjih šest odsto carine.
Radio za kola sa CD plejerom neće uopšte imati carinu. Baš kao ni frižideri, koji su tokom ove godine, imali dva odsto nameta. Bez carine će biti i električni šporeti, koji su se dosada uvozili sa troškom od tri odsto.
Kozmetički proizvodi će se, od naredne godine, cariniti sa tri odsto, umesto šest odsto. Tu spadaju karmini, senke, preparati za brijanje, kupanje, toaletne vode i parfemi. Šamponi i paste za zube biće oslobođeni naknade. Uvoz keramičkih pločica koštaće četiri, umesto osam odsto.
Ostavi komentar