Tekst objavljen: 18.04.2013 8:30        


Visoke trgovačke marže u Srbiji glavni su krivac za „zidanje cena“ hrane, garderobe, obuće... Koliko na prodaji određenog proizvoda zarađuju trgovci „poslovna je tajna“, ali koliki je njihov „kolač“ nagoveštavaju razlike u cenama istih proizvoda, kao i akcijske cene.

Ekstraprofiteri: Marža veća i od cene proizvoda

Dok se neki zadovoljavaju maržom od desetak odsto, neki ne prodaju robu ukoliko im profit nije bar 150 odsto. Njihovi „apetiti“ sigurno su veći, ali ih u tome ograničava prazan džep prosečnog kupca.

Trgovinski lanci u Francuskoj, Engleskoj ili Austriji, našli su računicu da im je isplativo čak i kada je razlika između nabavnih cena i onih na rafu - tri do četiri odsto. Zato recimo patike poznatih dobavljača mogu i do 40 odsto jeftinije da se nađu u Beču nego u Beogradu. Slična priča je i sa brendiranim čizmama, pantalonama, jaknama...

Deo „kolača“ domaćih prehrambenih trgovaca takođe je „teži“ nego kod njihovih evropskih kolega. To potvrđuje i poslednje ispitivanje tržišta. Kako je utvrđeno, marže čak i na osnovnim namirnicama bile su višestruko veće od onog što se prikazivalo.

Trgovačka zarada na brašnu u pojedinim trgovinskim lancima iznosila je i do 55 odsto, na šećer 35, na ulje 33, a na mleko i do 20 odsto.

Proizvođači tvrde da su nemoćni, jer ne utiču na trgovačke marže, osim u vidu preporuke. Potrošači veruju da su za visoke cene namirnica, ali i garderobe i obuće, u našoj zemlji, najodgovorniji trgovci, koji zarađuju i do šest puta više nego njihove kolege u Evropi.

- Nailazili smo na slučajeve da određeni artikli imaju maržu vredniju i od proizvođačke cene - kaže Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta potrošača Beograda.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
životni troškovi troškovi života cene Srbija marže potrošači kupovina prodavci trgovci

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana