U Sjedinjenim Američkim Državma pojam prosečne potrošačke korpe ne postoji. Većina građana snabdeva se u samoposlugama koje su smeštene van grada, jer su tamo cene znatno povoljnije. Što je radnja udaljenija i veća, sve je jeftinije.
U velikim gradovima, kao što je Njujork, na Menhetnu, u najužem centru, od 20. do 59. ulice supermarketa nema.
Hleb i kolači su SAD takođe na ceni. Vekna francuskog hleba je 2,5 dolara, a kifla sa borovnicom 0,99. Pakovanje od osam zemički ide do četiri dolara. Kolači u samoposluzi su skupi i ne možete proći ispod tri dolara ako želite komad fabričke torte. |
U Kvinsu u samoposluzi „Stop & go“ tako juneći biftek košta devet dolara za funtu, odnosno 470 grama, što bi značilo da je kilogram 18 dolara. Svinjski but je šest dolara po funti, a krmenadla 4,5 dolara. Ćuretina u američkim samoposlugama se kreće do šest dolara za kilogram, dok se piletina može naći na rasprodaji i za 99 centi za tri funte ili 1,410 grama.
Tuce jaja u radnji je 2,99 dolara, dok je kuvana šunka 3,99 za funtu. Italijanska salama košta oko šest dolara funta, a za pršutu, na kojoj piše da je sušena na italijanski način, valja izdvojiti 11 dolara. Popularna američka slanina isečena na listove je od pet do sedam dolara po funti.

Mlečne prerađevine u Americi su na ceni. Pakovanje od dva litra mleka, organskog, staje šest dolara dok je namaz sir, popularna američka „filadelfija“ 2,99. Listići sendvič sira su 3,99, a tvrdi sir kačkavalj je šest dolara za funtu pa naviše, dok je ista količina švajcarskog ili holandskog sira od devet do 15 dolara.
CIGARETE KAO ZLATOU Njujorku, „marlboro“ na Menhetnu košta 15 dolara za kutiju, dok su najjeftinije cigerete „njuport“, 11,20. U predgrađu Njujorka, Kvinsu, „marlboro“ se može naći i za devet dolara, a u Nju Džersiju je i oko osam. Stanovnici Menhetna bez problema, namenski, i prelaze Hadson do Nju Džersija da kupe cigarete jer je tamo porez na duvan manji. Inače, ništa nije čudno ako vas na ulici Menhetna, uglađen gospodin pita da li imate cigeretu viška i kada mu je pružite, on vam ponudi 50 centi. U Njujorku je uobičajeno da i pušači naplaćuju grebatorima 50 centi za cigaretu. |
U Americi se jede riba. Funta živog jastoga u samoposluzi košta od 13 dolara naviiše. Istu cenu ima sveža tunjevina dok je najjeftiniji norveški losos, svež, svega 11 dolara za funtu. Kanadski i američki sveži lososi su skuplji i staju do 19 dolara.
Kada je u pitanju piće, u užem centru gradu u malim radnjama najjeftinije pivo je tri dolara, pola litre vode dva, kao i „koka-kola“ i drugi gazirani napici.
Ako krenete dalje od jezgra grada, dva litra „koka-kole“ su malo iznad dolara. Pakovanje od 24 piva ,i to veoma popularnog „badvajzera“, košta 22 dolara, dok vina u prodavnicama alkohola staju od pet dolara naviše.
U udaljenijim radnjama, galon vode (3,7 litara) je 99 centi. Flaša votke je najmanje osam dolara, a viski staje 11.
Interesantno je da su najskuplja vina iz Kalifornije i Francuske i nema ih ispod 20 dolara za bocu od sedam decilitara.
Supermarketa na Manhattnu ima samo treba poznavati NYC. Pocnite od 42W ka 43W izmedju 8 i 9 ave npr....