Tekst objavljen: 16.04.2013 10:10        


Kada prosečna beogradska četvoročlana porodica u kojoj dva člana zarađuju po 53.000 dinara, koliko je u februaru iznosila prosečna zarada u glavnom gradu, plati sve račune, ostaje novca dovoljno za - puko preživljavanje, i to zahvaljujući dozvoljenom minusu na računu.

Ima li života u Srbiji posle plaćanja računa?

Mihajlo i Jovana Šoškić žive sa dvoje dece u stanu od sedamdesetak kvadrata na Novom Beogradu. Mihajlo (46) radi kao pravnik i zarađuje 55.000, dok Jovana (43) kao učiteljica zarađuje oko 40.000. dinara.

- Infostan mesečno plaćamo oko 10.000 dinara. Pošto nam u Infostan ulazi centralno grejanje, račun za struju je "samo” 2.000-3.000 dinara - kaže Jovana Šoškić. Manjak kulturnih sadržaja prosečna porodica nadoknađuje gledanjem TV programa, pa mesečno za kablovsku izdvaja od 900 do 2.000 dinara, u zavisnosti od toga da li je u cenu uključen i internet.

- Fiksni telefon sve manje koristimo, pa nam račun često ostaje na nivou osnovne pretplate - oko 600 dinara. Ipak, ono što uštedimo na fiksnom telefonu višestruko otplatimo u korišćenju tri mobilna telefona, jer po telefonu plaćamo oko 1.500 dinara - priča Šoškić.

Ako ni zbog čega drugog, Šoškići su srećni što žive u nasleđenom stanu, jer se za porodicu koja otplaćuje ratu za stambeni kredit troškovi uvećavaju za još bar 30.000 dinara mesečno, dok je trošak neznatno manji ukoliko kao podstanari plaćaju mesečnu kiriju.

Situacija još gora u unutrašnjosti Srbije, gde su plate znatno niže

Nišlijka Marija Peternel ne može da živi od plate producenta u Narodnom pozorištu, nego je primorana da svakog meseca ulazi u dozvoljeni minus.

U Kragujevcu koji ima 195.000 stanovnika nezaposleno je oko 21.300 građana. Prosečna plata u ovom gradu je oko 40.000 dinara. Dragiša Ljubisavljević, penzioner, nekadašnji radnik Namenske, kaže da u stanu žive tri generacije i preživljavaju od dve minimalne plate i njegove penzije. - Živim sa sinom, snajom i dve unuke. Sin mi je domar, snaja čistačica, a unuke, iako su završile škole, nemaju posla. Čovek bi rekao dobro je troje radi. Ukupno mesečno u kuću dođe oko 64.000 dinara. Moja penzija je najveće primanje i iznosi oko 28.000 dinara, a sin i snaja donesu mesečno po 18.000 dinara. Od tog novca, odmah jedna trećina oko 20.000 dinara, ode na komunalije, najviše na gas. Tu su još struja, telefon, voda i druge obaveze. Svi imamo račun, ali niko od nas se ne usuđuje da pravi minus, jer ne bismo znali kako posle da ga pokrijemo - kaže Ljubisavljević.
- Za mene je naučna fantastika da se mesečno preživi sa 40.000 dinara. Za komunalije, dakle struju, vodu, telefone moram da dam skoro pola plate. Sve račune plaćam redovno jer ne želim da mi se gomilaju dugovi. Hrana je izuzetno skupa, tako da je druga polovina od oko 20.000 dinara nedovoljna za mesec dana. Pokušavam da se hranim normalno, ne preterujem u nekim zahtevima, ali su sve namirnice strahovito poskupele - priča ona.

Marija Peternel dodaje da spas nalazi u dozvoljenom minusu, koji svakog meseca maksimalno koristi.

- Imam mogućnost da koristim dozvoljeni minus u visini mesečne plate, tako da i s tim parama mogu da pokrijem sve moje troškove. I iz meseca u mesec ja sam u tom dozvoljenom minusu. Primorana sam jer mi je plata nedovoljna za račune i hranu, a garderobu i obuću kao i sve ostalo plaćam parama koje mi banka odobrava. Ne uzimam kredite jer su veće kamate - veli ova Nišlijka.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
siromaštvo osiromašenje ekonomska kriza Srbija pad standarda životni troškovi troškovi života računi zarade plate

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana