Čokolada od sto grama, litar jogurta, pavlaka od 200 mililitara, špagete od 500 grama i “kilogram hleba” preko noći su zamenili 20 grama lakša čokolada i pavlaka, manje pakovanje špageta i pola kilograma lakši hleb.
Izdignutije dno tegle da u nju stane manje sadržaja, uže kutije muslija koji isto izgledaju na rafovima, manje listića u rolnama toalet papira, više vazduha u kesicama sa grickalicama, sve manja pakovanja deterdženta koji može da opere istu količinu veša, samo su neki od primera kojima proizvođači pribegavaju u kriznim vremenima.
EU je 2009. godine ukinula regulativu o standardnoj veličini pakovanja određenih namirnica. Ali, i obavezala prodavce da istaknu cenu po jedinici mere. Nešto slično postoji i kod nas, ali ne postoji akt koji propisuje obaveznu veličinu slova. Važno je da cena bude vidljiva, ali ne i gramaža. Tako, inspektori mogu da kazne trgovce, ako ne istaknu cenu, ali ne i ako je ona nečitko napisana. |
Pored toga, navodno su istraživanja pokazala da su nam sve malobrojnije porodice i da je sve veći broj jednočlanih domaćinstava, pa se stvorila potreba za manjim pakovanjima koja se ne uklapaju u tradicionalne kategorije.
Ipak, u najvećem broju slučajeva, smanjenje gramaže se dogodilo bez prethodnih obaveštenja ili promene prepoznatljive ambalaže.
- Savetujemo građanima da čitanju deklaracije kako bi znali šta kupuju, pogotovo zato što i dalje ima pozitivnih primera proizvođača koji nisu smanjili težinu proizvoda - kaže Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta potrošača.

izvor: Blic
Ostavi komentar