Tekst objavljen: 01.07.2013 10:00        


Više od trećine tekstilnih proizvoda na našem tržištu koje je analizirala Tržišna inspekcija nisu bili odgovarajuće obeleženi kada je reč o sirovinskom sastavu. Umesto od prirodnih materijala, kako je naznačeno na deklaraciji, ovi proizvodi bili su napravljeni od mešavine sintetičkih i veštačkih materijala, a većina je poreklom iz Kine.

Na papiru koža i pamuk, a u stvarnosti plastika

Potrošači Srbije svake godine podnose desetine hiljada pritužbi, najčešće na kvalitet odeće, obuće i tekstila.

Šta mora da piše na deklaraciji

naziv i vrsta robe
sastav i količina
podaci o proizvođaču
zemlja porekla
uvoznik
upozorenje na eventualnu opasnost ili štetnost robe
veličina i način održavanja
“Pamučne” majice koje “ne dišu“ i pale kožu, čarape od “prirodnih materijala“ koje dovode do pojave kožnih oboljenja, donji delovi trenerke u kojima se kupci prekomerno znoje i “kožne“ patike koje se raspadnu posle prve kiše...

To su samo neke od stvari koje su nezadovoljni građani prijavljivali nadležnima.

Da njihove žalbe nisu bez osnova, pokazuje i podatak da je od 33 uzorka odevnih predmeta, mebl štofova, raznih tkanina i pletenine i ispitivanjem utvrđeno da 36 odsto ne odgovara deklaraciji.

Uočeno je da je kod tekstilnih proizvoda na deklaraciji često navedeno da je odevni predmet napravljen od prirodnih sirovina, a ispitivanjem sirovinskog sastava utvrđeno je prisustvo veštačkih i sintetičkih tekstilnih sirovina.

Potrošačima bi bilo najbolje da garderobu kupuju na prodajnim mestima i u objektima na kojima ima istaknutog naziva trgovca, odnosno podataka o privrednom subjektu.

Na ovaj način oni su sigurniji da je tekstilni proizvod iz legalnih tokova, odnosno da je prošao propisana ispitivanja pre nego što je izložen kupcu. Potrošač se, ujedno, obezbeđuje da će za kupljenu robu dobiti odgovarajući račun koji će mu omogućiti da na lakši način ostvaruje svoja prava.

- Ukoliko potrošač posle kupovine tekstilnih proizvoda, najčešće gotovih odevnih proizvoda, posumnja da deklaracija na proizvodu nije ispravna, odnosno da je na proizvodu koji su kupili deklarisan sirovinski sastav “pamuk 100 odsto”, a kupac posumnja da to nije istina, ili na neki drugi način vidi da proizvod odstupa od deklaracije, ima pravo da po zakonu o zaštiti potrošača izvrši reklamaciju tog proizvoda kod trgovca - objašnjavaju u Tržišnoj inspekciji.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
kupovina garderoba odeća obuća potrošači prava potrošača zaštita potrošača Srbija

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana