Dugovati je najskuplje u dinarima. Od utorka je na snazi Zakon o zateznoj kamati, koji je konačno i u Srbiji pojednostavio obračun "kaznenih poena". Tako će od srede svima koji prekorače rokove plaćanja, pre svega prema državi, biti zaračunato i kaznenih 19,25 odsto godišnje kamate.
Kašnjenje plaćanja u evrima, dužnike košta 8,75 odsto, dok je, čini se, najisplativije dugovati u dolarima koji nose najniže penale od 8,13 odsto.
NE VAŽI ZA BANKEZateznu kamatu na svojoj koži osetiće svi koji duguju Poreskoj upravi, javnim komunalnim preduzećima, ali i firme međusobno. Ove stope neće se primenjivati jedino na dugovanja kod kojih je to regulisano nekim drugim zakonom, poput bankarskih kredita, gde su redovne kamatne stope više od ovih zateznih. |
Ovo je upravo razlog što su među najnižim stopama zateznih kamata one za švajcarske franke, američki dolar, japanski jen...
NBS zatezne stope objavljuje svakodnevno, a menjaju se u zavisnosti od promene referentne kamatne stope. Njen iznos u Srbiji zavisi od kretanja inflacije. Kad NBS očekuje veći skok cena, podiže i ovu kamatnu stopu. A svaka takva promena, menja i konačni račun dužnika.
Neplaćena obaveza od 100.000 dinara tako bi dužnika, po trenutnim stopama, godišnje koštala 19.250 dinara. Da ovaj iznos duguje u evrima, platio bi 77,3 evra kamate, odnosno 8.750 dinara po važećem kursu. Još je povoljnije dugovati u američkoj valuti. Jer, 94,8 dolara kamate staje 8.121 dinar. Vrlo blizu je i iznos zatezne kamate u švajcarskim francima: 86,88 franaka, što je 8.130 dinara.
Ne isplati se mnogo dugovati u rubljama. Kamata na njih je 16,25 odsto, a na našem primeru znači kaznu od 16.250 dinara.
Ostavi komentar