Tekst objavljen: 20.12.2012 9:39        


Sezona slavlja je počela. Trošićemo manje nego prošle godine a više nego običnim danima. Plaćaće se gotovim novcem, kreditnim i karticama. Kada ponestane novca na računu tu je spasonosni dozvoljeni minus.

Pažljivo trošite, kamata na minus bar 60% godišnje

Klijenti banaka znaju da je ovo najskuplja pozajmica na našem finansijskom tržištu. Međutim, kada para ponestane svi uđu u minus makar malo a kada se zaračunaju kamate ispadne da će vraćati mnogo i premnogo.

Za klijente je jako bitno da znaju kada im dozvoljeni minus ističe i odu do banke da ga produže. Tako im se neće dogoditi da misle kako troše dozvoljeno iako su već ušli u crveno i plaćaju previsoke kamate. Građani su već naučili da to nije povoljno pa prema podacima kreditnog biroa Srbije u novembru mesecu je broj računa u docnji bilo je manje nego u oktobru. Učešće iznosa docnje u dozvoljenom prekoračenju je 8,3 odsto.
Još u težoj situaciji mogu se naći klijenti koji loše sabiraju kada pazare. Može im se omaći da preskoče granicu dozvoljenog prekoračenja i da se nađu u zoni nedozvoljenog minusa. Tu grešku bilo da su je načinili namerno ili slučajno platiće papreno.

Kako se tu stvari kreću pokazuje sajt Kamatica. Gde su kod banaka koje su obznanile podatke o tome kamate za ulazak u crveno skoro po pravilu duplo veće nego za dozvoljeno prekoračenje. Kamate za minus su uopšte previsoke. Prava slika dobija se ako se gleda godišnji nivo.

Tako su među jeftinijima KBC banka koja zaračunava 26,82 na ono što dopuste i 60,09 na nedozvoljeno prekoračenje. Kod Komercijalne je to 30 odnosno 57,70, Erste banka zaračunava 33 na dozvoljeni minus i 60,09 na prekoračenje. Poštanska štedionica na minus obračunava 37,47 procenata a ko pređe dozvoljenu granicu to je 58,20.

Ima li šanse da minus pojeftini? Kada postanemo manje rizična zemlja prema procenama agencija za kreitni rejting i bankara i to će se dogoditi. Ali i tada će minusi ostati među najskupljim pozajmicama.To je najmanje obezbeđen zajam samim tim i veoma rizičan pa ga bankari tako i naplaćuju.Treba ga koristiit na kratke rokove od par dana a onaj ne dozvoljeni ni toliko.
Većini klijenata naviklih da se oslanjaju na ovu pozajmicu ove brojke će se učiniti preterano visoke. Nije slučajno, bankari radije” minuse” iskazuju na mesečenom nivou. Tako kod Poštanske štedionice to iznosi 2,70 odsto a kod Komercijalne banke 2,20. Onda je klijentu lakše da se odluči na trošenje.

Međutim kada se minus pogleda na rok otplate od 12 meseci jasno je da je to skupo. Doda li se tome i podatak da se dinarski krediti mogu podići već sa kamatom od 20 odsto godišnje u najpovoljnijoj varijanti svako dalje dokazivanje skupoće i dozvoljenog a posebno nedozvoljenog minusa je izlišno.

Banke sumu dozvoljenog prekoračenja odobravaju obično na rok od godinu dana u visini od prosečne plate ili penzije. Pojedine kuće na to dodaju i još 50 odsto.

KALKULATOR PRERAČUNA KAMATE
Dakle, podrobno se raspitajte koliko košta svaka usluga, pa čak i ona koja se ne prodaje (zatezna kamata) i sami preračunajte mesečnu kamatnu stopu u godišnju na kalkulatoru preračuna kamate.




Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
dozvoljeni minus nedozvoljeni minus kamate na minus banke klijenti banke potrošači savet za zaduživanje zaduživanje

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana