Produžni kablovi koji prouzrokuju kratke spojeve, fenovi i usisivači koji pregore već prilikom prvog korišćenja i pokvareni punjači za baterije samo su neki od neispravnih uređaja na koje se građani svakodnevo žale nadležnima, pre svega, tržišnoj inspekciji.
Gotovo svaka treća tužba koju potrošači upućuju inspekciji i udruženjima potrošača povezana je sa lošim kvalitetom i nebezbednošću električnih uređaja i opreme.
Uvoznik mora da obezbedi serviseraJeftini tehnički uređaji koji su preplavili Srbiju često su lošeg kvaliteta, pa se na njih kupci najviše i žale. Uvoznici su po zakonu obavezni da obezbede kako servisiranje, tako i dovoljan broj rezervnih delova, ali se u praksi često dešava da ovi uslovi nisu ispunjeni. |
Situacija je slična i kada su u pitanju punjači baterija. Kako inspekcija kontroliše samo zvanične radnje, stvarno stanje stvari verovatno je mnogo gore, jer se veliki deo prometa uređajima obavlja na buvljacima, pijacama i internet-sajtovima, gde provere nema.
- Neispravni kablovi, punjači i lampe predstavljaju rizik od strujnog udara, ili bar kratkog spoja. Jeftine i nekvalitetne mikrotalasne pećnice i kuvala znaju da eksplodiraju ničim izazvani, a kod električnih seckalica događa se da sečivo samo odleti. Električne uređaje ne treba kupovati na pijacama i treba izbegavati najjeftinije, nepoznate marke - objašnjava električar Mile Jovčić.

Umesto da kupcu vrate novac ili zamene neispravan proizvod, trgovci često izbegavaju da reaguju na reklamacije na neispravnu tehničku robu, a neretko i odgovornost prebacuju na drugog.
Ostavi komentar