Oko dva miliona građana Srbije ove godine je išlo na letovanje. Za to smo u inostranstvu potrošili 800 miliona evra, od čega najviše u Crnoj Gori, nešto manje od 300 miliona evra, dok smo u Grčkoj ostavili 20 odsto manje.
Istraživanje agencije „TNS Medijum Galup" pokazalo je da je letovalo oko 30 odsto žitelja naše zemlje, a među njima najviše je Beograđana, čak 39 odsto.
Urednik portala Makroekonomija Miroslav Zdravković smatra da cifru koju su Srbi ostavili na letovanju u inostranstvu slobodno možemo da zaokružimo na milijardu evra. - Normalno da imamo ovoliki deficit u turizmu kad nemamo more. U poređenju srpskih regiona sa evropskim vidi se da je, na primer, Vojvodina prema intenzitetu dolaska turista pretposlednja u Evropi, među 300 regiona, a samo su BiH i neke nerazvijene rumunske oblasti lošije. Najbolje se kotira centralna Srbija i to zbog domaćih gostiju, ali i tu beležimo pad od 2000. godine - navodi Zdravković. |
Ipak, analiza Pressa pokazala je da su gosti iz Srbije u Crnoj Gori ostavili oko 300 miliona evra. Koliko je to velika suma za tu državu pokazuje podatak da je BDP Crne Gore 3,1 milijardu evra, što znači da su građani Srbije na Crnogorskom primorju potrošili 10 odsto tog iznosa.
Tatjana Vidaković sa sajta Putovanja.info, koji je sprovodio ispitivanje koliko naši građani troše na moru, navodi da je najveći procenat ispitanika, oko 40 odsto, rekao da su ukupan turistički aranžman za sebe i svoje saputnike plaćali više od 500 evra.
- Oko trećine anketiranih je izjavilo da su za turistički aranžman izdvajali između 300 i 500 evra, dok je svaki četvrti ispitanik trošio od 100 do 300 evra ili manje. Prilikom planiranja letovanja treba imati u vidu i troškove za hranu i piće, izlaske, suncobrane i ležaljke, suvenire, šoping i izlete. Oko dve trećine ispitanika izjavilo je da na zabavu troši do 100 evra, svaki peti je izdvajao do 200 evra, dok je 10 odsto trošilo više od 200 evra - objašnjava Vidakovićeva.
Ostavi komentar