Tekst objavljen: 03.04.2013 9:30        


Jedan minut razgovora u romingu za građane Srbije u Evropskoj uniji je najmanje duplo, ali i do čak 14 puta skuplji od minute razgovora među građanima dve zemlje članice EU. Prema uredbi Evropskog parlamenta, cena jednog minuta odlaznog poziva u romingu je 29 centi, dolaznog svega osam, a SMS-a devet centi.

Zašto Srbi minut u romingu plaćaju i po 470 dinara

Jedan minut odlaznog poziva iz neke od evropskih zemalja ka Srbiji, u zavisnosti od toga da li ste u VIP, MTS ili Telenor mreži, košta od 50 do 470 dinara, dok će za one koji se u romingu jave na telefonski poziv račun iznositi od 35 do 117 dinara po minuti.

Minut i do 700 dinara

Cene rominga se drastično povećavaju kada se radi o zemljama van Evrope, tako da minut može da košta i do 700 dinara za pozive iz SAD. Poseban režim važi za Crnu Goru i BiH, jer Telenor i MTS imaju ugovore sa njihovim mobilnim telefonijama, pa tako odlazni i dolazni pozivi koštaju od šest do 10 dinara po minutu, a isto tako se kreće i cena jedne poruke.
Da bi se višestruke razlike u cenama smanjile, a građani Srbije u romingu telefonirali jeftinije nego sada, Ministarstvo spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija i Republička agencija za elektronske komunikacije odlučili su da pokrenu inicijativu pred Evropskom komisijom ne bi li se za naše građane snizile cena rominga.

I dok za sve zemlje članice EU, bilo da zovu iz Španije ili Švedske minut košta isto (nešto više od osam dinara), baš kao i poruka (nešto više od devet dinara), cenovnik usluga naših mobilnih operatora je podugačak.

Na sajtu Ratela postoje čak četiri tabele sa cenama, koje se razlikuju u zavisnosti da li ste pripejd ili postpejd korisnik, potom da li pripadate jednoj, drugoj ili trećoj mobilnoj telefoniji, pa čak i da li iz neke strane zemlje zovete Srbiju ili je to poziv na lokalnom, odnosno nacionalnom nivou.

Kako proći jeftinije

Uprkos „jakim“ cenama rominga postoji zvanična „caka“ za koju mnogi i ne znaju - a uz pomoć koje pozivi mogu da budu znatno jeftiniji. U Telenor mreži ona se ostvaruje pozivanjem *123*+(kod zemlje)(kod mreže)(pretplatnički broj)#, npr. *123*+38163123456#. MTS mreži ova usluga se ostvaruje pozivanjem *102*00(pozivni broj zemlje)(pozivni broj mreže, bez vodeće nule)(broj pretplatnika)#. VIP mobajl tu opciju nema.
Možda najmanje oscilacija ima kada su u pitanju cene SMS-a, jedna poruka koša od 24 dinara za zemlje u okruženju do 30 i čak 40 dinara za ostale. Za postpejd korisnike poruka u MTS mreži je od 18 dinara, koliko je za Albaniju i Belorusiju, do 50 dinara za one koji je šalju iz Andore.

Dolazni pozivi su u proseku od 35 do 55 dinara za većinu evropskih zemalja, a najskuplja minuta ovakvog razgovora je u Lihtenštajnu - 117 dinara.

U većini zemlja EU, odlazni poziv naši operatori naplaćuju od 100 do 150 dinara, s tim što bilateralni sporazumi nekih naših domaćih i stranih operatora utiču na velike razlike u ceni. Tako je minut poziva u romingu iz Danske 110 dinara, dok jedan operator pozive iz Francuske ka Srbiji naplaćuje 470 dinara po minuti.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
telefoniranje mobilni telefoni mobilni telefon mobilna telefonija roming

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana