Konkretno,Voren Bafet je prvi put kupio akcije Coca-Cole 1988. godine, po prosečnoj ceni od 2,45 dolara po akciji. Danas, samo kroz godišnju dividendu koja iznosi oko dva dolara po akciji, Buffett ostvaruje više od 80 odsto povrata na svoju početnu investiciju, a taj iznos ćesamo rasti kako dividenda nastavlja da se povećava.
Coca-Cola ili Pepsi? Za većinu potrošača to je pitanje ukusa, ali za investitore, to je i pitanjestabilnosti, prinosa i dugoročnog poverenja. Ove dve kompanije nisu samo globalni brendovi,već i jedni od najpoznatijih američkih dividendnih aristokrata.
Coca-Cola je, pritom, i omiljeni izbor legendarnog investitora Voren Bafet, koji kroz Berkshire Hathaway već decenijama drži akcije Coca-Cole, a trenutno ima oko 10 odsto portfelja u njoj. Oba diva već pola veka povećavaju dividendu.
Iako dividendni prinos od dva do četiri odsto godišnje nije toliko visok kao kod nekih regionalnih kompanija poput NLB-a ili Krke, Coca-Cola i PepsiCo nude ono što mnoge druge akcije ne mogu - gotovo potpunu pouzdanost isplate. Ove američke multinacionalne kompanije već više od pola veka neprekidno povećavaju dividende, štiteći portfelje investitora od posledica inflacije. Pepsi, tako, kontinuirano povećava isplatu poslednje 54 godine, dok Coca-Cola taj niz drži impresivne 64 godine.
Konkretno, Voren Bafet je prvi put kupio akcije Coca-Cole 1988. godine, po prosečnoj ceni od 2,45 dolara po akciji. Danas, samo kroz godišnju dividendu koja iznosi oko dva dolara po akciji, Bafet ostvaruje više od 80 odsto povrata na svoju početnu investiciju, a taj iznos će samo rasti kako dividenda nastavlja da se povećava.
Upravo ta konzistentnost ih čini privlačnimza dugoročne ulagače. U svetu volatilnih tržišta, ovakvi prinosi uz stabilan rast isplate predstavljaju zaštitu od inflacije i dokaz finansijske discipline, ključne karakteristike koje definišu dividendne aristokrate.
Od 2000. godine akcije Coca-Cole i Pepsija kretale su se različitim tempom, uprkos sličnim temeljima u industriji bezalkoholnih pića. PepsiCo je ostvario znatno brži i snažniji rast, alii veću volatilnost, dok je Coca-Colaimala sporiji, ali stabilniji rast. Ključna prednost Pepsija leži u široj diverzifikaciji poslovanja. Osim borbe s Coca-Colom u segmentu bezalkoholnih pića, kompanija je paralelno gradila snažnu prisutnost u kategoriji grickalica, gde nema jednako snažnog konkurenta. Upravo taj segment predvođen - brendovima kao što su Frito-Lay i Quaker - omogućio je Pepsiju jak i profitabilan rast, posebno u periodima promenljivih potrošačkih navika.
Coca-Cola je, nasuprot tome, ostala strogo fokusirana na pića, što joj je osiguralo konzistentnost i snažan tržišni udeo, ali i ograničilo potencijal za širenje van osnovne kategorije. Takva specijalizacija rezultirala je nešto većom stabilnošću cene akcije, ali na račun sporijeg rasta.
U poređenju dva giganta, Coca-Colase pokazala otpornijom u stresnim periodima, ali je Pepsidugoročno nagradio investitore većim rastom, a sada se suočava s izazovom održavanja tetendencije u okruženju koje sve manje toleriše volatilnost. Stoga je teško ne primetiti da uposlednje dve godine akcija Pepsija beleži značajan pad.
Inflacija inputa, poput ambalaže, transporta i energenata, slabija potražnja u segmentugrickalica, te pritisak konkurencije puno jeftinijeg "private label" segmenta negativno su seodrazili na profitabilnost. Međutim, možda najveća briga proizlazi iz pada prodajnih volumena udomenu napitaka tokom poslednjih nekoliko kvartala. Iako je Pepsi to delimično saniraopodizanjem cena, tržište se brine za gubitak tržišnog udela u volumenu prodaje.
Pošto mu je Dr. Pepper preuzeo drugo mesto u tržišnom udelu pića, Pepsi je, ipak, odlučioda pažnju ponovo usmerina gazirana pića i fokusirase na borbu kroz jači marketing, novovođstvo i ključne proizvode. Uspeh njihovog povratka zavisiće od togamože li kroz snažanmarketing da vratirelevantnost među mlađim potrošačima, osigurabolju prisutnost napolicama prodavnica i prilagodiportfelj sve većoj potražnji za zdravijim, funkcionalnimnapicima.
Pepsi je jeftiniji i po ovoj ceni nudi viši prinos na dividendu od Coca-Cole, ali ne bez razloga.Tržište očito strahuje od daljeg gubitka tržišnog udela, što objašnjava nedavni popust naspramCoca-Cole, koji se pojavio u njegovoj valuaciji.
Pepsi verovatno neće ispasti iz igre niti izgubiti značajan tržišni udeo, ali pred njim je izazovanperiod, dok ne stabilizuje svoju tržišnu poziciju. Držati akciju koja gubi na vrednosti je teško,posebno u senci Coca-Cole, tržišnog lidera sa rastućim udelom i stabilnim prinosom. Ali zainvestitore koji veruju u dugoročnu održivost i potencijal Pepsija, moguće je da sledi nagradakroz redefinisanje cena (eng. repricing), ako uspeju da se vrate na put rasta. Coca-Cola, sa drugestrane, ostaje defenzivnija opcija za mirniji portfelj.
Ostavi komentar