Prodaja NIS-a je najgori srpski posao veka, a političari koji su doneli tu odluku danas ne snose nikakvu odgovornost, ocenjuje se u analizi prodaje NIS-a Gaspromnjeftu na portalu Nove regionalne medijske platforme Antidot.
Cilj portala je podizanje kvaliteta novinarske profesije kroz analitički rad, a medju prvim je analiza hronoligije, aktera i posledica prodaje Naftne industrije Srbije ruskoj kompaniji Gaspromnjeft.
"Tadašnja vlast Borisa Tadića, bivšeg predsednika Srbije, lidera DS i Vojislava Koštunice, bivšeg predsednika Vlade Srbije i predsednika DS S, uz pomoć svojih koalicionih partnera, odnosno lidera G17 Plus Mladjana Dinkića i predsednika SPS Ivice Dačića, praktično je poklonila Rusima eksploataciju prirodnih resursa i nacionalnu kompaniju zbog dva obećanja države Rusije od kojih nijedno neće biti ispunjeno - izgradnja Južnog toka kroz Srbiju koji je trebalo da garantuje energetsku stabilnost, i očuvanje Kosova u granicama Srbije", navodi Antidot.
"Prodaja NIS Gaspromnjeftu, 2008. godine, ostaće zapamćena u istoriji kao jedna od najlošijih privatizacija", tvrdi Antidot ocenjujući da će taj potez ostati upamćen kao jedan u nizu najlošijih geostrateških poteza srpskog državnog vrha, ikada.
Antidot ukazuje da je "posao veka" sklopila vlast Tadića i Koštunice, uoči izbora, 2008. i da je to bila i okosnica izborne kampanje te dve stranke, ali i G17 plus.
"Recimo da naše besplatne akcije najvrednijih preduzeća najmanje vrede 1000 evra, a ne Tomi Nikoliću da dozvolimo da poništi te akcije".
Podseća se da su pripreme za privatizaciju počele još 2005. godine da je dogodine konsultant rekao da je najbolje da NIS bude privatizovan kao jedinstveno, vertikalno integrisana kompanija, i to u dve faze, da su se za takav vid privatizacije interesovale madjarske, austrijske i grčke naftne kompanije.
Medjutim, u Srbiju u martu 2007. godine, dolaze predstavnici ruskog Gaspromnjefta, navodi Antidot i dodaje da su mediji počeli da pripremaju teren za odustajanje od tržišnih principa i izlaženje u susret zahtevima ruske strane.
Kako se kaže, 24. decembra 2008, ceo državni vrh Srbije našao se u Kremlju, gde je potpisan Sporazum o saradnji u oblasti naftne i gasne privrede.
Boris Tadić je prilikom potpisivanja sporazuma rekao i da su politiku Srbije i Rusije do sada karakterisale ideje o dobrim namerama, ali da "danas postoje i konkretna dela, koja su rezultat sve intenzivnijih susreta na visokom nivou".
Antidot je analizirao i uloge ključnih "igrača" u tom poslu i medju njima i glavnog pregovarača Borislava Stefanovića, danas potpredsednika DS koju predvodi Bojan Pajtić.
"Danas, Stefanović, medjutim, važi za jednog od najistaknutijih predvodnika takozvane gradjanske Srbije, čije pamćenje, čini se, ne seže tako daleko u prošlost. Te 2008. isticao se kao operativac spreman da preuzme kako tehnički deo sklapanja "posla veka", tako i da obavlja na terenu zadatke zasnovane na ideji održavanja stanja napetosti i vrlo loših odnosa sa Kosovom", navodi Antidot.
Ocenjuje dalje Antidot da je Stefanović "i tada očigledno, a danas dokazano - bio deo tima koji su ugrozili nacionalni interes Srbije".
"U kontekstu priče u vezi sa prodajom NIS-a njegova odgovornost morala bi biti utvrdjena, jer je bio jedan od političara koji su se dogovarali, pregovarali, potpisali i glasali za energetski sporazum sa Rusijom. Kao šef pregovaračkog tima za prodaju NIS-a ruskom Gaspromnjeftu, on je ispregovarao ovako štetan sporazum po Srbiju", decidan je Antidot.
Kako se dodaje u emisiji Insajder 2013. godine, bio je uočljiv njegov pokušaj "pranja ruku" od posla u kojem je učestvovao.
"Pa ne, slažem se ako gledate strogo, onako kroz ekonomski parametar i zanemarite korist koja se dobija Južnim tokom i drugim stvarima koje smo postigli".
"Zašto to nije išlo na tender. To je prva stvar. Znači postoje neki poslovi države koji ne moraju ići na tender zato što imaju ogroman značaj. Ovo je jedan od takvih poslova. Moj cilj nije da ja bez ikakve kritike branim ovaj posao. Ja moram da kažem da smo mi zaista u velikoj meri nasledili tu stvar, ali smo je kao ozbiljna država i Vlada sproveli do kraja smatrajući da je ipak korist kasnije veća od onoga što se u tom momentu dešava", rekao je Stefanović.
Podseća se i da je naveo da je pregovarao nešto što je već politički dogovoreno.
"I tu su odredjeni neki parametri: da će biti Južnog toka, da će biti cena 400 miliona plus 500 miliona evra, dakle 400 miliona u kešu i 500 miliona u investicijama i da će biti jasno navedeni rokovi do kada treba stvari da se realizuju", tvrdio je tada Stefanović, prenosi Antidot.
Portal podseća da je avgusta prošle godine, ministar unutrašnjih poslova, Nebojša Stefanović formirao specijalni istražni tim koji će navodno ispitati sve činjenice i okolnosti vezane za privatizaciju NIS kao i da je odluka o pokretanju istrage doneta par meseci pre zvaničnog obelodonjavinja odluke Rusije da Južni tok neće ni biti izgradjen.
Kako se kaže, odmah nakon objavljivanja vesti o pokretanju istrage, oglasili su se oni koji su NIS prodali Rusima sa upozorenjem da će ta istraga pokvariti odnose sa tom državom.
Premijer Vučić, navodi Antidot, je medjutim, isticao da ne veruje da će istraga o prodaji NIS-a ugroziti odnos sa Rusijom, a da će šta se dogadjalo pokazati istraga.
Antidot u zaključku upozorava da je sada na sceni agitovanje za novi posao sličan onom na osnovu kojeg je Rusija profitirala, a Srbija mnogo izgubila.
"Reč je o novom - Turskom toku. Da li će aktuelna vlast slediti put prethodne, te se upustiti u novi posao sa dokazano nepouzdanim partnerima, ostaje da se vidi".
Antidot je nova regionalna medijska platforma novinara i medijskih stručnjaka, koja za, kako se navodi, osnovni cilj ima doprinos podizanju kvaliteta novinarske profesije kroz analitički rad, edukaciju i objavljivanje radova novinarki i novinara sa svih prostora Zapadnog Balkana - bez cenzure i ograničenja koje nameće priroda različitih medija.
Ostavi komentar