Tekst objavljen: 21.09.2015 8:07        


BEOGRAD, 21. septembra (Tanjug) - Zamenik šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji Oskar Benedikt izjavio je danas da u narednom periodu Srbija može da računa na još 2,5 miliona evra za kontrolu javnih nabavki kako bi se sprečila korupcija u toj oblasti, kao i na tehničku pomoć.

Benedikt: Srbija moĆe da oĆekuje 2,5 miliona evra

On je na konferenciji posvećenoj javnim nabavkama rekao da je u periodu od 2010. do 2012. EU Srbiji dodelila 1,5 miliona evra za javne nabavke.

"Srbija je već u velikoj meri prilagodila svoje propise evropskom zakonodavstvu", istakao je Benedikt.
On je rekao da je u postupcima javnih nabavki u Srbiji uspostavljena veća transparentnost i manje korišćenje pregovaračkih postupaka, ali da je i dalje nizak nivo konkurencije.

"Bolja je disciplina u smislu dostavljanja odgovarajucih izveštaja, veća je transprentnost, došlo je do manjeg obima korišćenja pregovaračkog postupka, otvoreni postupak se povećao na 85 procenata u 2014. godini, što odgovara proseku u EU, zatim preventivna uloga Uprave za javne nabavke se i dalje ispunjava", rekao je on.

Benedikt je međutim upozorio na još uvek nizak nivo konkurencije koji je na nivou 2,6 ponuđača na jednu nabavku, po čemu Srbija najviše zaostaje u regionu, i istakao da bi ovaj prosek trebalo da se udvostruči, kako bi se dostigao evropski nivo.

On je upozorio i da nije dobro što su se izmene zakona o javnim nabavkama u avgustu dogodile bez prethodnih konsultacija sa svim relevantnim učesnicima ovog procesa.

"Princip transparentnosti predstavlja suštinski bitne uslove za poštovanje zakona. Zato preporučujemo da se buduće izmene zakona zasnivaju na prethodnoj debati svih strana", podvukao je Benedikt.

Najavio je da će sledeće dve godine biti uspostavljene nove direktive u EU u ovoj oblasti, i istakao da će taj novi sistem biti inkorporiran i u Srbiji kada postane članica EU.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana