Tekst objavljen: 11.06.2015 5:00        


SARAJEVO, BANJALUKA, 27. maja (Tanjug) - Zaposleni u Bosni i Hercegovini (BiH)rade više i zaradjuju manje nego u zemljama Evropske unije, pokazalo je poredjenje zvaničnih podataka. Statističari u BiH su izračunali da je prošlogodišnji nedeljni prosek bio 42,4 radnih sati, što je nešto manje u odnosu na normu (42,89) koja je dozvoljena važećim zakonskim okvirima u republici.

BiH: Zaposleni rade više, zaradjuju manje nego u EU

SARAJEVO, BANJALUKA, 27. maja (Tanjug) - Zaposleni u Bosni i Hercegovini (BiH)rade više i zaradjuju manje nego u zemljama Evropske unije, pokazalo je poredjenje zvaničnih podataka.
Statističari u BiH su izračunali da je prošlogodišnji nedeljni prosek bio 42,4 radnih sati, što je nešto manje u odnosu na normu (42,89) koja je dozvoljena važećim zakonskim okvirima u republici.
Poredjenje sa statistikom koju je Evrostat objavio za 19 zemalja EU pokazalo je da su u 2014. godini od zaposlenih u BiH nedeljno radili više samo Turci (51,4), Islandjani (44,8), Grci (44,2), Austrijanci (43) i Britanci (42,9).
"Činjenica je da većina zemalja u kojima se radi više ima obeležje ili zemlje u ekonomskom usponu ili one koja na ovaj način nastoji da prevazidje i reši probleme koje ima", rekao je za banjalučke "Nezavisne novine" ekonomista Zoran Pavlović.
To nije slučaj i sa BiH koja je, prema uporednim podacima, medju najsiromašnijim evropskim zemljama, dok je bruto domaći proizvod (BDP) po glavi stanovnika niži za trećinu od evropskog proseka.
Takodje, sve analizirane zemlje u EU daleko su od optimalne nedeljne norme, odnosno 48 sati, što nije slučaj s radnim satima u BiH u odnosu na zakonska ograničenja. U većini slučajeva propisano je i 11 neprekidnih sati odmora u razdoblju od 24 sata, odnosno minimalni sedmični odmor od 24 sata.
Predsednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić rekla je da je, prema njihovim podacima, situacija najteža u oblasti tekstilne i kožarske industrije, trgovine i ugostiteljstva, preradjivačke industrije i poljoprivrede, gde se radi i 50 sati nedeljno.
"To nije sporno, problem je što se ti sati kod nas ne plaćaju. U mnogim slucajevima radnici ne dobiju ni platu", izjavila je ona.
Uvidom u podatke entitetskih statističkih baza podataka, zatim Saveza sindikata Republike Srpske (RS) i Federacije BiH (FBiH), jasno je da je ista nedeljna satnica u BiH bila i 2012. i 2013. godine.
Takodje, u FBiH je viša nego 2012. godine, kada se radilo 41Ć9 sati nedeljno, isto kao i u RS 2013. godine, dok je 2012. godine nedjeljna satnica u RS (43,3) bila viša nego 2014. godine.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana