BEOGRAD, 23. novembra (Tanjug) - Elektronska uprava je prioritet Ministarstva državne uprave i lokalne uprave, jer se velikim brojem servisa za građane i privredu omogućava transparentnost, efikasnija borba protiv korupcije i brža usluga državnih organa, izjavila je danas resorna ministarka Ana Brnabić.
Brnabić je sa svojim najbližimi saardnicima danas u zgradi Vlade Srbije održala sastanak sa predstavnicima srpskih medija, kojima je predstavila rezultate u prvih 100 dana otkako je na čelu Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave.
Ona, državni sekretari Željko Ožegović, Ivan Bošnjak, Miloš Popović i direktor Direkcije za elektronsku upravu Dušan Stojanović razgovarali su sa novinarima o tome šta je ministarstvo uradilo i kako bi dalje mogli da doprinesu efikasnijem funkcionisanju državnih organa.
Brnabić je istakla da je osnovna ideja vodilja njenog tima da naprave državnu službu koja je profesionalna, efikasna i ljubazna, što bi život građana Srbije i poslovanje privrede učinilo lakšim i jednostavnijim.
U tom smislu, istakla je Brnabić, prioritet Ministarstva je razvoj elektronske uprave i stvaranje što više servisa za građane i privredu.
U prvih 100 dana Vlade, podsetila je ministarka, pušteni su u rad servisi e-beba, odnosno "Bebo dobrodošla na svet", i servis za zamenu zdravstvenih knjižiča.
Prioritet je bio na punoj implementaciji dva važna sistemska zakona, Zakona o opštem upravnom postupku i Zakona o inspekcijskom nadzoru, koji su doneti u mandatu prethodne vlade.
"Važno nam je da Srbija više ne donosi najbolje zakone, a onda da padnemo u njihovoj implementaciji", rekla je ministarka i to slikovito opisala kao "ne želimo audi i bmv zakone, a u praksi da imamo jugo i fiću".
Puna primena Zakona o opštem upravnom postupku počinje 1. juna sledeće godine, najavila je ministarka, objašnjavajući da je važan zato što predviđa prebacivanje matičnih knjiga u elektronski oblik.
"Druga stvar je tender za nabavku sistema koji će povezati šest institucija koje međusobno imaju 80 odsto baze podataka, kako bi se na jednom mestu, kada tražite nešto od uprave, to odmah i završilo", rekla je Brnabić.
Brnabić je podsetila na činjenocu da je 81 odsto privrednika reklo da je zadovoljno inspekcijskim nadzorom, i da je to zasluga zakona koji je omogućio da se nadzor vrši i nad neregistrovanim subjektima, kao i da se uvede standardizovana kontrolna lista.
"Raspisan je i tender za platormu e-inspektor, koji će omogućiti transparentan i koordinisan rad svih inspekcija, kao i softvera za analizu rizika, tako da bismo sa manje inspekcija mogli da imamo veće rezultate", rekla je Brnabić.
Ona je dodala i da je u tom periodu primećen veliki broj "ozbiljno konstruktivnih i fantastičkih predloga" građana, privrede i medija.
"Prilično vremena i napora ulažemo u to da pročitamo sve predloge. I uprvo je jedan da nam se fokus pomeri na elektronske zdravstvene kartice, odnosno na uslugu koja bi omogućavala ljudima da ne čekaju više na šalterima, već da im se one šalju na kućnu adresu", rekla je Brnabić.
Jedina stvar kojom nije zadovoljna jeste što nije ispunila najavu da će do kraja ove godine biti donet zakon koji bi omogućio osnivanje Akademije za edukaciju javnih službenika.
"Srbija nema preglomazan državni aparat, ali on je neefikasan i zato nam je važna Akademija za edukaciju javnih službenika. Jedna od stvari koje sam najavila kada sam preuzela mandat, bilo je da će se Zakon za javnu upravu usvojiti do kraja godine. To nisam uspela da isporučim, jer smo dosta duže nego što sam planirala, razmišljali i konceptu kako akademija treba da izgleda", rekla je Brnabić.
Ona je dodala da će do kraja godine sigurno biti javne rasprave oko te institucije, a da bi zakon trebalo da se nađe u prvom sazivu Narodne skupštine 2017.
Ostavi komentar