Velika Britanija se suočava sa rekordnim odlivom bogatih pojedinaca, pri čemu se očekuje da će do kraja godine oko 16.500 milionera napustiti zemlju
Ova brojka predstavlja najveći zabeleženi egzodus milionera iz jedne države u jednoj godini, nadmašujući čak i prošlogodišnji rekord od 12.500, pokazuje analiza konsultantske kuće Henley & Partners.
Iako je u pitanju mali procenat od ukupno 2,8 miliona milionera u Velikoj Britaniji, ovaj trend izaziva zabrinutost. London, grad sa najvećom koncentracijom britanskih bogataša, takođe oseća posledice.
Nekoliko faktora doprinosi ovom masovnom odlasku. Ključna je poreska reforma, posebno ukidanje povlašćenog poreskog režima za nerezidente (tzv. "non-dom" status), koji je godinama privlačio bogate pojedince iz inostranstva.
Dodatni razlozi uključuju političku nestabilnost i česte promene vlade, što stvara neizvesnost među investitorima. Pojačani regulatorni pritisak i promene u odnosu prema bogatstvu i strancima, uključujući strože poreske i pravne kontrole, takođe igraju ulogu.
Nakon Bregzita, geopolitičke i kulturne promene smanjile su atraktivnost Londona kao globalnog finansijskog centra. Henley & Partners naglašava da Britanija, uprkos svojoj istorijskoj privlačnosti za bogate, postaje manje konkurentna u globalnoj borbi za privatni kapital.
Najpoželjnija destinacija za milionere i dalje su Ujedinjeni Arapski Emirati, privlačeći ih poreskim pogodnostima, političkom stabilnošću i statusom međunarodnog poslovnog čvorišta. Očekuje se da će UAE privući oko 6.700 milionera ove godine. Sve veći broj imućnih pojedinaca, uključujući vlasnike galerija, investitore i bankare, seli se iz Londona, najčešće u Švajcarsku, Italiju ili zemlje Persijskog zaliva, a u pozadini ovih odluka su, osim poreskih promena, i osećaj da se bogatstvo sve više tretira sa političkom sumnjom.
Ostavi komentar