BEOGRAD, 13. oktobra (Tanjug) -Finansiranje projekata iz Dunavskog transnacionalnog programa, čiji je cilj da izbalansira razvoj transportne infrastrukture u Dunavskom regionu, može se očekivati u 2017. godini, rekao je danas državni sekretar Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Miodrag Poledica.
Poledica je, u izjavi Tanjugu uoči današnjeg sastanka Nadzornog odbora preko kojeg se realizuje Dunavska strategija u oblasti transporta drumskog, železničkog i vazdušnog saobraćaja, kojim predsedava, precizirao da je zadatak Srbije i Slovenije, kao koodinatora strategije, da podstaknu projektne ideje.
Dunavska strategija se, dodao je, realizuje od 2011. godine.
"Naš je zadatak i da pomognemo partnerima da se povežu, da im omogućimo i da im damo preporuke odakle mogu da finasiraju takve projekte. I zato Srbija možda i prednjači kada je reč o projektnim idejama i predlozima", rekao je Poledica.
On je kazao da očekuje da finansiranje iz Dunavskog transnacionalnog programa počne od 2017. godine.
"Očekujemo da tu Srbija učestvuje u bar tri projekta železničkog, važdušnog saobraćaja i intermodalnog transporta, i da bude jednak partner kao i oni iz cele Evrope", rekao je Poledica dodajući da Srbija i Slovenija imaju ulogu da, ispred Evropske komisije, koordiniraju realizaciju Dunavske strategije za 14 zemalja Dunavskog region.
Evropska komisija je, podseća on, odobrila Dunavski transnacionalni program 2014. godine, a predviđeno je da se realizuje do 2020. godine.
"Mi na sastancima poput današnjeg pokusavamo da apliciramo zajedno, zajedničkim projektima, i da ih zajedno i realizujemo", rekao je Poledica.
Govoreći o današnjem zasedanju odbora, Poledica je naveo da prisustvuju kolege iz ministarstava nadležnih za poslove transporta iz najmanje 10 zemalja koje pokriva Dunavski region, kako bi razgovaralo o projektima koje bi mogli zajednički da realizuju.
"Kada je reč o transportnoj infrastrukturi, pokušavamo da izbalansiramo razvoj transportne infrastrukture, kako bi se ceo region izbalansirao. U ovom regionu imamo bogate zemlje koje su stare clanice EU, poput Nemačke i Austrije, a imamo i one koje su kasnije pristupile Uniji, poput Cceške, Mađarske, Slovačke, kako i zemlje kandidate za članstvo što je Srbija", rekao je Poledica.
Ostavi komentar