BANJA LUKA 3. oktobra (Tanjug) - U prvoj polovini ove godine u Republici Srpskoj (RS) obavljeno je 17 emisija hartija od vrednosti, ukupne nominalne vrednosti 217,11 miliona konvertibilnih maraka (KM) ili 111 miliona evra, dok je u istom periodu lane realizovano 26 emisija vrednih 332,61 miliona KM, podaci su Centralnog registra hartija od vrednosti.
Broj i vrednost emisija hartija od vrednosti u RS opada, a taj model finansiranja posebno slabo koristi privreda, koja se radije odlučuje na uzimanje zajmova kod banaka.
Stručnjaci kažu da se usled nerazvijenog korporativnog upravljanja, netransparentnog poslovanja velikog broja firmi i blagog pada kamatnih stopa na kredite koje im nude banke, preduzeća teško odlučuju za emisiju hartija od vrednosti, piše Glas Srpske.
S druge strane, dominantnu ulogu u emisiji hartija od vrednosti ima javni sektor kroz izdavanje obveznica i trezorskih zapisa.
Direktor Banjalučke berze Milan Božić kaže da struktura emitovanih hartija od vrednosti nije zadovoljavajuća, jer preduzeća ne koriste prednosti prikupljanja kapitala kroz emisije hartija od vrednosti.
"Za razliku od razvijenih zemalja, situacija u Srpskoj je znatno drugačija, jer firme posežu za emisijom dužničkih hartija od vrednosti tek kada izgube poverenje bankarskog sektora. Očekujemo da će situacija biti značajno izmenjena, jer se kapaciteti za zaduživanje smanjuju, a sve više firmi ne ispunjava uslove za kreditna zaduženja kod banaka", rekao je Božić.
On je dodao da firme koje nameravaju da se finansiraju putem berze moraju više pažnje da posvete izgradnji poslovne reputacije da bi pridobili poverenje potencijalnih investitora.
"Emitovanje dužničkih hartija od vrednosti povećava kredibilitet firme i osigurava odobravanje kredita po povoljnijim uslovima, a prikupljanje kapitala iz nekoliko različitih izvora osigurava smanjenje rizika od gubitaka u slučajevima unutrašnjih i spoljnih kriza", dodao je Božić.
Direktor brokerske kuće "Advantis broker" iz Banja Luke Branko Kecman smatra da je veliki broj preduzeća promenio organizacionu strukturu i iz akcionarskog prešao u društvo sa ograničenom odgovornošću, što je dovelo i do smanjenja nominalne vrednosti emitovanih hartija od vrednosti.
"Neznatan pad kamatnih stopa na kredite privredi smanjio je i broj emisija, jer većina vlasnika firmi smatra da su zaduženja kod banaka jednostavnija i jeftinija od emisije dužničkih hartija od vrednosti", rekao je Kecman.
Prvu inicijalnu javnu ponudu akcija u BiH putem Banjalučke berze realizovalo je preduzeće "Fratelo trejd" iz Banjaluke 2008. godine, podseća Glas srpske.
Ostavi komentar