Tekst objavljen: 28.07.2025 9:00        


Bračni par iz Bremena moraće da vrati 33.000 evra građanskog dodatka (Bürgergeld), nakon što je utvrđeno da su godinama primali socijalnu pomoć dok su, najverovatnije, stalno boravili u inostranstvu, a da o tome nisu obavestili Centar za zapošljavanje

Godinama živeli u inostranstvu, a primali socijalnu pomoć: Nemački grad traži povraćaj 33.000 evra


Ovaj slučaj naglašava stroga pravila koja važe za primaoce socijalne pomoći u Nemačkoj.

Dok penzioneri u Nemačkoj mogu da primaju penziju i u inostranstvu, za korisnike građanskog dodatka situacija je drugačija: pravo na isplatu prestaje čim osoba duže vreme boravi van zemlje. Centar za zapošljavanje je zato zatražio povraćaj novca, optužujući par za davanje lažnih informacija i neprijavljivanje boravaka.

Odluka suda: Nepouzdanost i manipulacija

Par se branio tvrdnjom da su putovali samo na kraće vreme i da su i dalje živeli u Bremenu. Međutim, njihove žalbe su odbijene, uključujući i onu pred Socijalnim sudom Donje Saksonije-Bremen (LSG). Sudije su utvrdile da par nije uverljivo dokazao da su bili dostupni Centru za zapošljavanje, odnosno da nisu bili u "lokalnom i neposrednom području" za zakazane razgovore u periodu između 2016. i 2018. godine.

Dodatni dokazi koji su uticali na odluku suda uključivali su manipulaciju pasošima i kontradiktorne izjave. Ipak, neki zahtevi za povraćaj novca su odbijeni jer boravište u pojedinim ranijim mesecima nije moglo sa sigurnošću da se utvrdi.


Kršenje pravila o dostupnosti tržištu rada

Stručnjaci objašnjavaju da pravo na građanski dodatak postoji samo ako su korisnici pomoći dostupni tržištu rada u kratkom roku. Dozvoljeni izostanci, poput godišnjih odmora, generalno su ograničeni na tri nedelje godišnje. Prekoračenje ovog ograničenja ili putovanje bez odobrenja, po pravilu, rezultira gubitkom prava na pomoć.

U slučaju ovog para iz Bremena, ne samo da je ograničenje prekoračeno, već je godinama potpuno ignorisano. Nepravilnosti su otkrivene 2018. godine tokom provere pasoša na aerodromu u Bremenu, gde su ulazni pečati dokumentovali višegodišnji boravak u inostranstvu. Dodatno, svedok je na sudu priznao da ga je par pokušao nagovoriti na lažan iskaz.

Ostali dokazi uključivali su nenaseljen stan u Bremenu, brojne propuste u registraciji, radnu knjižicu supruga iz nigerijske transportne firme, članstvo supruge u advokatskoj komori u Nigeriji i pohađanje škole njihove dece u Lagosu. Sud je zaključio da su tužioci "uporno" varali sistem.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
Nemačka prevara Bremen socijalna pomoć

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana