NIGATA, 17. oktobra (Tanjug) - Akcije nuklearne elektrane "Tokio Elektrik Pauer" (Tepco) pale su danas za 8,0 odsto nakon pobede kandidata, protivnika nuklearki, na regionalnim izborima u Japanu, zadavši udarac nastojanjima za ponovno pokretanje najveće svetske atomske elektrane i dovodeći u pitanje energetsku politiku vlade.
Pobeda Rjuići Jonejama (49), doktora pravnih nauka koji nikada nije bio politički funkcioner, predstavlja smetnju energetskoj politici premijera Šinza Abea, koja se oslanja na ponovno podizanje sistema reaktora, koji su ranije podmirivali oko 30 odsto potreba zemlje, ocenjuje agencija Rojters.
Svi reaktori, osim dva, zatvoreni su 2011. godine u svetlu nuklearne katastrofe u elektrani Fukušima.
Oživljavanje sedam reaktora u ovom nukelarnom gigantu, kapaciteta 8,0 gigavata, ključ je za spasavanje Tepkoa, kog je srozala eksplozija i topljenje jezgra u nuklearnom reaktoru u Fukušimi, a potom i priznanje o zataškavanju bezbednosnih propusta nakon najgore nuklearne katastrofe u svetu posle Černobila 1986. godine.
Jonejama je pobedio na izborima u nedelju, s kampanjom u čijem je fokusu bila briga u pogledu budućnosti elektrane Kašivazaki-Kariva i nuklearna sigurnost, porazivši Tamio Morija (67) kog je podržala vladajuća Liberalno demokratska partija (LDP) i za koga se u početku smatralo da će odneti laku pobedu.
"Kao što sam vam svima obećao, u aktuelnim okolnostima u kojima ne možemo da zaštitimo vaše živote i način življenja, otvoreno kažem da ne mogu da odobrim ponovno pokretanje nuklearke", rekao je Jonejama svojim pristalicama.
Akcije Tepkoa pale su za 7,4 odsto, na 385 jena, noćas oko 1,00 sat po Griniču, nakon što su i prethodno zabeležile pad. Indeks Nikkei 225 neznatno je porastao za 0,5 procenata, dok su akcije ostalih komunalnih kompanija zabeležile mešovito kretanje.
Vlada u Tokiju želi da ponovo pokrene nuklearne jedinice koje prolaze bezbednosne provere, promovišući istovremeno obnovljive izvore energije.
Samo dva od 42 japanska reaktora rade nakon više od pet godina od nesreće u Fukušimi. Nekoliko reaktora u Kašivazaki-Kariva je van funkcije od zemljotresa 2007. godine, koji je prouzrokovao radioaktivno curenje i požare.
Ostavi komentar