Kineske državne naftne kompanije privremeno su obustavile kupovinu ruske nafte koja se transportuje morskim putem, a kao razlog se navode nedavno uvedene američke sankcije protiv "Rosnjefta" i "Lukoila", najvećih ruskih naftnih kompanija
Ova odluka četiri kineska naftna giganta – Petročajna, Sinopek, CNOOC i Dženhua oil – dolazi u trenutku kada su i indijske rafinerije, glavni kupci ruske sirove nafte koja se prevozi morem, primorane da značajno smanje uvoz kako bi izbegle kršenje sankcija, piše Rojters.
Nagli pad tražnje za naftom "Rosnjefta" i "Lukoila" smanjiće prihode Moskve, a istovremeno će primorati vodeće svetske uvoznike da traže alternativne izvore snabdevanja, što će verovatno dovesti do rasta globalnih cena "crnog zlata".
Izvori agencije "Rojters" navode da će se kineske državne kompanije uzdržati od kupovine ruske nafte pomorskim putem, barem kratkoročno, zbog zabrinutosti oko pravnih posledica sankcija.
Kina dnevno uvozi oko 1,4 miliona barela ruske nafte morskim putem, pri čemu većinu te količine kupuju nezavisne rafinerije, dok se državne rafinerije snabdevaju preko posrednika umesto direktnom saradnjom sa ruskim kompanijama.
Osim pomorskog, Kina dnevno uvozi i oko 900.000 barela ruske nafte putem cevovoda, a ta količina u potpunosti ide kompaniji "Petročajna". Trgovci smatraju da će na ovaj vid uvoza sankcije imati manji uticaj.
Očekuje se da će se i Kina i Indija sada okrenuti drugim snabdevačima, što će povećati cene nafte koja nije pod sankcijama, pre svega one iz Afrike, Bliskog istoka i Latinske Amerike.
Ostavi komentar