Tekst objavljen: 24.01.2016 11:18        


BEOGRAD, 24. Januara (Tanjug) - Profesor Beogradske bankarske akademije Ismail Musabegović izjavio je danas da su nulte kamate ili kamate blizu nule, kao što je slučaj u evrozoni, znak da je privredi potrebna pomoć monetarne politike. Evropa i dalje olakšava monetarnu politiku, pa Evropska centralna banka ubrizgava u zemlje evrozone oko 60 milijardi evra mesečno, navodi on.

Musabegović: Privredi evrozone još potrebna podrška ECB

"I dalje se ne vide naznake da ECB planira da prestane da pomaže ekonomiji. To znači da procenjuju da je privreda EU još u nekoj fazi problema i da im monetarna politika mora pomagati", rekao je Musabegović u izjavi Tanjugu.

S druge strane,na drugom kontinentu, u SAD gde su kamate takodje bile blizu nule, došlo je do preokreta trenda, pa je američki FED u decembru podigao kamatu za 0,25 odsto, a to blago povećanje kamate je znak normalizacije ekonomskih tokova.

"Tendencija povećanja kamata je normalizacija ekonomskih tokova, jer u ekonomiji nije normalno da kamate budu nula. Kamate blizu nule su, s jedne strane pozitivne, jer je jeftinije zaduživanje, ali s druge, povećavaju rizik od deflacije, donosno negativne inflacije", objasnio je on.

Kao i visoka stopa inflacije, istakao je, i deflacija je negativna za ekonomiju.
"Japan je godinama imao kamate blizu nule i osnovni problem im je deflacija, odnosno, cene stalno padaju, a to nije dobro za ekonomiju, jer se smanjuje i proizvodnja i broj radnika i svi impute koji ulaze u proizvodnju. Tako, umesto da proizvodnja raste, ona praktično pada", rekao je Musabegović.
Pitanje je, međutim, rekao je on, da li je tajming povećanja kamata dobar.

"Oni su to uradili krajem decembra, a već je u januaru stanje na svetskim berzama krhko", istakao je Musabegović.

Tu, kako je naveo, javlja i problem kursnih, pa je cele prošle godine, objašnjava, dolar jačao u odnosu na sve valute, a posebno u odnosu na evro, i on je za 15- 20 odsto jači nego pre godinu-dve.

"Jak dolar je znak da je američka privreda jaka, ali s druge strane, to privredi i smeta, jer je njihova roba nekonkurentna. Zato postoji otpor jakom dolaru u privrednim krugovima u SAD i želja da se dolar oslabi, kako bi se povećala konkurentnost", rekao je Musabegović ističući da je isti je slučaj i sa Evropom i sa ostalima.

Da bi se kamate u evrozoni povećale, odnosno, da bi se odustalo od kvantitativnog olakšavanja, zaključuje on, morali bi da postoje indikatori koji govore o oporavku realne ekonomije.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana