Tekst objavljen: 11.08.2016 12:00        


Cene nafte su pale i danas na azijskom trgovanju, treći dan uzastopno, zbog podataka koji su pokazali visok nivo zaliha američke sirove nafte i povećanje proizvodnje u Saudijskoj Arabiji.

Nastavljen pad cena nafte treći dan uzastopno

Zvanični američki podaci, objavljeni kasno sinoć, pokazali su skok zaliha "crnog zlata", što je iznenadilo investitore koji su očekivali smanjenje isporuka, zbog čega su cene nafte opale za 3,0 odsto preko noći, izveštava agencija AFP.

Američka tržišna referenca, "laka" nafta WTI za isporuku u septembru pojeftinila je za 19 centi na 41,52 dolara po barelu, dok je severnomorska nafta "brent" za isporuku u oktobru pala za 17 centi na 43,88 dolara.

Mada su američke isporuke i domaća proizvodnja benzina opali, analitičari upozoravaju da nivo globalne proizvodnje značajno nadmašuje potražnju.

Mesečni izveštaj Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) je, naime, pokazao da je proizvodnja nafte u Saudijskoj Arabiji iznosila gotovo 10,5 miliona barela dnevno u julu - što je rekordan nivo, iznad najviših nivoa zabeleženih u istom mesecu prošle godine.

"Sve više se čini da će nafta možda ponovo dodirnuti minimum od 39 dolara za barel na koji je pala početkom avgusta", naveo je u komentaru Angus Nikolson, strateg u kompaniji IG Markets.

Cene nafte su od prošle nedelje u opadanju, odnosno "raspoloženju medveda" na tržištu, nakon što je sirovina oslabila, prvi put od aprila ove godine, za više od 20 odsto na ispod 40 dolara sa najvišeg nivoa od preko 50 dolara za barel na kom je bila početkom jula.

Nafta se u ponedeljak blago oporavila posle vesti da će OPEK održati neformalni sastanak sledećeg meseca na marginama energetske konferencije - uoči razgovora planiranih za novembar - što je podgrejalo očekivanja da bi naftni kartel mogao da interveniše kako bi se ograničila proizvodnja.

Ali, tržišta su skeptična nakon dva slična prethodna sastanka ranije ove godine, na kojima članice OPEK-a nisu uspele da se dogovore o limitiranju proizvodnje.

"Tržište će i dalje ostati slabo u srednjoročnom roku, a rast broja aktivnih bušotina će dodatno intenzivirati zabrinutost u pogledu globalne prevelike ponude", naveo je u šef za naftu i gas u kompaniji EY, Sandživ Gupta, prenosi francuska agencija.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
nafta laka nafta pad cene nafte svetske zalihe nafte

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana