OSLO, 21. septembra (Tanjug) - Vodeće zemlje sveta izgleda da smanjuju subvencije za fosilna goriva, ali još uvek postoji dosta prostora za dublje rezanje subvencija u vrednosti od 200 milijardi dolara godišnje, saopštila je danas Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
Smanjenje štetnih subvencija za naftu, ugalj i prirodni gas bi smanjilo zagađenje vazduha, donelo uštede i pomoglo prelasku na ekološke izvore energije pre održavanja samita Ujedinjenih nacija u Parizu o ograničavanju klimatskih promena, koji bi trebalo da se održi od 30. decembra do 11. novembra, navodi se u saopštenju OECD-a, a prenosi agencija Rojters.
Prema analizi OECD-a, vrednost godišnjih subvencija za fosilna goriva je u 34 zemlje-članice OECD-a, kao i u Kini, Indiji, Brazilu, Rusiji, Indoneziji i Južnoafričkoj Republici, iznosila između 160 i 200 milijardi dolara u periodu od 2010-2014. godine.
Indija i Meksiko su, kako se navodi u izveštaju, značajno smanjili subvencije za dizel i benzin, čemu je doprineo i pad cena nafte.
"Očigledno da postoji dosta prostora za spasavanje oskudnih budžetskih resursa i unapređenje klime u razvijenim i zemljama u usponu, uz pravljenje većih rezova", navodi se u saopštenju generalnog direktora OECD-a, Anhela Gurije.
OECD je, takođe, saopštila da njeni podaci nisu komparativni sa podacima Međunarodne agencije za energetiku (IEA), prema čijoj proceni su globalne subvencije za fosilna goriva iznosile 548 milijardi dolara u 2013. godini, prenosi Rojters.
Ostavi komentar