ŽENEVA, 16. septembra (Tanjug) - Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) snizila je danas prognoze rasta globalne privrede za 2015. i 2016. godinu, upozoravajući istovremeno na drastično usporavanje u Brazilu, kao i na tmurne globalne perspektive zbog neizvesnosti u pogledu kineske privrede.
Ova organizacija, koja okuplja 34 razvijene zemlje, već je pre tri meseca snizila projekcije rasta globalne privrede zbog slabosti u SAD, podseća agencija Frans pres.
Ovaj put, OECD je prognozu rasta svetske privrede za ovu godinu oborio na 3,0 odsto, što je za 0,1 procentni poen ispod prethodne procene iz juna, dok za 2016. godinu predviđa rast globalne privrede od 3,6 odsto, što je za 0,2 procentna poena niže u odnosu na pre tri meseca.
Najnoviji izveštaj OECD-a objavljen je uoči odluke američke Uprave federalnih rezervi (Fed) o potencijalnom podizanju kamatnih stopa, a analitičari tvrde da bi pooštravanje monetarne politike u SAD moglo "ohladiti" globalnu aktivnost.
Prognoze privrednog rasta za Brazil su, u izveštaju OECD-a, pretrpele najveće obaranje, pošto je privreda te zemlje, kako navodi ova organizacija, naročito pogođena kolapsom cena sirovina, recesijom i obaranjem rejtinga na neinvesticioni status od strane američke rejting agencije Standard i Purs (S||P).
Iz tog razloga, bruto društveni proizvod (BDP) Brazila će ove godine pasti za 2,8 odsto umesto prethodnog prognoziranog pada od 0,8 odsto, navodi OECD.
Iako je oporavak američke privrede solidan, OECD poručuje da sliku globalne privrede "zamućuju" podaci iz drugih vodećih ekonomija, kao što su mešoviti podaci iz Japana, nedostak zamajca oporavka u evrozoni i aktivnosti u Kini koje je teško proceniti.
"Iz tog razloga su perspektive pomračene velikom neizvesnošću", navodi se u izveštaju.
"Jedna od velikih neizvesnosti je da li će tržišta u razvoju biti pogođena podizanjem kamatnih stopa u SAD ili većim od očekivanog usporavanja kineske privrede, što može izazvati finansijska i ekonomska previranja koja mogu znatno da ugroze razvijene ekonomije", zaključuje OECD u izveštaju.
Ostavi komentar