SINGAPUR, 17. septembra (Tanjug) - Izvoz Singapura je naglo pao u avgustu usled slabe tražnje u Kini i Evropi, prema danas objavljenim statističkim podacima, podižući u trećem tromesečju verovatnoću "tehničke recesije" za tu zemlju, čija se privreda oslanja na trgovinu, prenosi agencija AFP.
Domaći izvoz, isključujući naftu, pao je 8,4 odsto u odnosu na godinu ranije, što je znatno iznad predviđjanja analitičara i odraz je opšteg usporavanja azijskog izvoza zbog slabije globalne potražnje, saopštila je agencija za promociju trgovine Internešnel Enterprajz Singapur (IE).
"Loši izvozni rezultati u avgustu gurnuli su privredu bliže tehničkoj recesiji", ocenila je DBS banka u svojoj tržišnoj analizi, dodajući da je pad izvoza znatno viši od očekivanja tržišta koje je predviđalo pad od 3,5 procenata.
Prema oceni DBS banke, "glavni razlozi koji stoje iza ovog užasnog rezultata su nepovoljna kretanja u inostranstvu do kojih je došlo zbog usporavanja kineskog privrednog rasta".
Bruto domaći proizvod (BDP) Singapura smanjio se 4,0 odsto za tri meseca, zaključno sa junom, u odnosu na prethodni kvartal, što je navelo vladu da snizi svoju prognozu rasta privrede u ovoj godini na 2,0 do 2,5 odsto sa ranijih 2,0 do 4,0 procenta.
Sličan pad BDP-a u trećem tromesečju, koje završava u septembru, znači da će privreda biti u tehničkoj recesiji, koja nastupa kada se u dva uzastopna kvartala beleži negativna stopa rasta BDP-a u odnosu na prethodni kvartal. To je, kako navodi AFP, blaži nivo od pune recesije.
Avgustovski podaci su, prema tvrdnjama američke banke "Benk ov Amerika Meril Linč", raspršili nade u oporavak izvoza Singapura, te male i otvorene ekonomije koja uveliko zavisi od spoljne trgovine.
"Više nego ikada pre postoji šansa da će privreda Singapura, prema našem mišljenju, skliznuti u trećem kvartalu u recesiju", navodi se u oceni američke banke.
Slabi izvozni podaci posledica su pada izvoza elektronike, kao što su računarske komponente i diskovi, ali i lošije prodaje petrohemijskih i farmaceutskih proizvoda.
Zvanični podaci pokazuju da je izvoz u Kinu smanjen u avgustu za 8,2 odsto, što je znatno veće usporavanje u odnosu na pad od 1,6 odsto iz jula. Sa druge strane, izvoz u Evropu pao je 9,0 odsto, isporuke u Japan za 8,1 odsto, dok je jedino izvoz u SAD porastao 8,8 odsto.
Zbog pada izvoza, Agencija za monetarnu politiku Singapura, centralna banka tog grada-države, mogla bi da, prema tvrdnjama pojedinih analitičara, na oktobarskom zasedanju olabavi monetarnu politiku, navodi Frans pres.
Ostavi komentar