BEOGRAD, 4. oktobra (Tanjug) - Zakon o ozakonjenju objekata, koji treba da legalizuje oko milion i po bespravnih objekata u Srbiji, uvešće red i u buduću gradnju, jer niko više neće graditi bez papira i gradjevinskih dozvola, rečeno je Tanjugu u Privrednoj komori Srbije.
Predsednik Udruženja za gradjevinarstvo, industriju gradjevinskog materijala i stambenu privredu Viktor Kobjerski rekao je da je nacrt Zakona o ozakonjenju objekata dobar, ako se uporedi sa prethodnih pet koj su pokušali da reše problem legalizacije, s obzirom da predvidja jeftinu legalizaciju porodičnih stambenih objekata, kako kaže, "za male pare".
"Jedna od osnovnih stvari u našoj privredi je pokušati da se legalizuju bespravni objekti koji su gradjeni u prethodnom periodu bez poštovanja urbanizma, zakona, propisa i drugo. Pet pokušaja je bilo da se ti objekti uvedu u legalne tokove, ali nikako nije uspevalo, uprkos tome što je 2002. predvidjena i krivična odgovornost za sve koji grade bespravno", istakao je Kobjerski.
Stručnjak PKS kaže Tanjugu da niko do sada nije potegao pitanje krivične odgovornosti.
On je podsetio da je u toku javna rasprava od nacrtu Zakona o ozakonjenju objekata i da svi mogu da iznesu mišljenje, primedbe i sugestije.
Prema njegovim rečima, građani i privreda imaju neke korisne primedbe i PKS će početkom naredne nedelje dostaviti Ministarstvu gradjevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
PKS je napravila radni tim stručnjaka iz oblasti gradjevinsarstva i lokalnih samouprava, koji su razmatrali kako bi taj zakon mogao da se dopuni posto je to u intresu i gradjana i privrede.
Kobjerski je dodao da je reč više o tehničkim stvarima i definicijama, kako bi se olakšala primena zakona.
On ističe da nema ništa sporno u tome da se omogući jeftina legalizacija gradjanima koji su rešavali stambeno pitanje, s obizirom da su učestvovali u izgradnji skundarne infrastrukture i sami dovodili struju, vodu i kanalizaciju.
"Problem se pojavljuje kod novčanih nadokanada za zemljište kod onih koji su se bavili komercijalnom izgradnjom objekata i dobijali dozvole za objekte i imali mogućnosti da budu u legalnoj sferi, ali su ih prekardašili - povećavali obim objekata, kvadraturu i dizali čak i dva ili tri sprata više nego što im je bilo dozvoljeno", naglasio je Kobjerski.
On dodaje da bi takvi invesititori morali na neki način da budu sankcionisani, na primer prilikom prve prodaje.
Kobjerski je izrazio očekivanje da će gradjevinarstvo biti uvedeno u legalne tokove, kada više niko ne bude gradio bepravno, da će biti onemogućeno tzv. crno tržište i to da investitori po svom nahodjenju odredjuju vrednost nekog projekta i iskorišćavaju radnike.
On, takodje, očekuje da više neće moći svako da gradi bez sankcija, kao što je to do sada bio slučaj, kao i da će se koristiti legalni gradjevinski materijali, za koje će se plaćati porez i imaće potrebne papire.
Kobjerski ističe da su u prethodnom periodu korišćeni sumnjivi gradjevinski materijali, na primer cement i drugi, zbog čega je i bilo tzv. smrdljivih zgrada.
U prethodnih 18 godina doneto je pet zakona o legalizaciji nezakonito izgradjenih objekata - 1997. godine, 2003, 2009. i dva zakona tokom 2013. godine i nijedan nije uspeo da zaustavi nelgalnu gradnju iako je 2002. ona označena kao krivično delo.
Novi zakon o legalizaciji objekata, koji predvidja da je za legalizaciju porodične kuće do 100 metara kvadratnih u Beogradu potrebno prosečno oko 100 evra, biće donet do kraja oktobra, najavila je potpredsednica vlade i ministarka gradjevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović.
Nacrt zakona o ozakonjenju objekata predvidja 238 puta niže troskove i tri puta manje dokumenata, rečeno je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.
Na primer, do sada je za porodičnu kuću do 100 kvadrata bilo potebno šest dokumenata i 2,855 miliona dinara, dok će se sada tražiti dva dokumenta i 12.000 dinara - 9.000 dinara za izveštaj o zatečenom stanju i dokaz o pravu svojine na objektu i 3.000 dinara za taksu lokalnoj samoupravi.
Ostavi komentar