BEOGRAD, 15. oktobra (Tanjug) - U Srbiji su u prvih sedam meseci 2016. otvorena 254 stečaja u državnim i privatnim preduzećima, rečeno je danas Tanjugu u Ministarstvu privrede, koje priprema izmene i dopune Zakona o stečaju sa ciljem da ubrza postupke, poboljša položaj poverilaca i zaštiti interese preduzeća. U Srbiji je trenutno u stečaju oko 2.000 preduzeća.
Nakon donošenja izmena zakona 2014. godine broj otvorenih stečajnih postupaka je uvećan, sa 210 postupaka u 2014. na 583 u 2015.
Broj otvorenih postupaka stečaja se povećao, najpre zato što je država odlučna da reši pitanje državnih i društvenih preduzeća iz portfelja za privatizaciju, pa je za njih 236 pokrenut stečajni postupak.
Od 4.546 postupaka pokrenutih prema Zakonu o stečaju 59 odsto je je zaključeno ili obustavljeno.
Oko 60 odsto stečajnih postupaka bude zaključeno ili obustavljeno u roku od dve godine. Ipak, osam odsto postupaka traje duže od pet godina.
Ministarstvo privrede je pripremilo Nacrt Zakona o izmenama i dopunama zakona o stečaju, radi unapređenja poslovnog okruženja tako da ono bude izvesno i sigurno za poslovanje, prekidanja začaranog kruga dugovanja između preduzeća i njihovog likvidnijeg poslovanja, boljeg položaja i zaštite poverilaca.
Takođe, radi aktivnog učešća razlučnih odnosno založnih poverilaca u postupku odlučivanja o izdavanju u zakup ili prodaji obezbeđene imovine, zatim skraćivanja rokova za odluke o bakrotstvu i reorganizaciji, uvođenja efikasnijeg mehanizma za razrešenje stečajnog upravnika, kao i efikasnije prodaje imovine koja nije od značaj za reorganizaciju.
Izmene i dopune su usklađene sa preporukama MMF-a.
Nova rešenja će pomoći da u praksi stečaj bude način da preduzeće prevaziđe poteškoće, namiri poverioce i stane na noge, a u slučajevima kada to nije moguće, namiri poverioce i preostalu imovinu proda nekom ko će je staviti u funkciju.
Izmenama i dopunama Zakona o stečaju osigurava se aktivno učešće poverilaca u postupku odlučivanja od značaja za namirenje njihovih obaveza.
Unapređuje se i postupak prodaja imovine i poboljšava procedura.
Stečaj ne znači nužno i kraj nekog preduzeća, a tome su dokaz mnoge firme koje posluju uspešno danas u Srbiji.
Cilj Ministarstva privrede ovim izmenama jeste da se ukloni ta negativna percepcija ovog pravno regulisanog postupka i iskoristi da se firme koje su dospele u nezavidan položaj oporave i nastave normalno da posluju.
Stečaj je postupak prema preduzeću nesposobnom da namiri svoje obaveze i koji se može sprovesti kao reorganizacija, u cilju ozdravljenja tog preduzeća ili kao bankrotstvo, kada ozdravljenje nije moguće.
Njegov osnovni cilj je da se zaštite prava poverioca (radnika, preduzeća i države) i to kroz bankrotstvo - poverioci se namiruju prodajom imovine stečajnog dužnika (koju kupac stvalja u istu ili neku drugu funkciju) ili kroz reorganizaciju, na način i pod uslovima predviđenim planom reorganizacije - dogovor dužnika i poverioca o dinamici i načinu isplate dugovanja.
Prvi zakon o stečaju je donet 2009. godine.
Pravni okvir za sprovođenje korporativnog restrukturiranja - stečaja i unapred pripremljenog plana reorganizacije u Srbiji je usklađen sa najboljom praksom u razvijenim ekonomijama, gde stečaj ne znači nužno kraj za preduzeće već je prvenstveno način da preduzeće prevaziđe poteškoće i izmiri dugovanja.
Ostavi komentar