BEOGRAD, 22. maja (Tanjug) - Održivo finansiranje zaštićenih područja, koja u Srbji zauzimaju oko 6,38 odsto teritorije, unapredjeno je zahvaljujući programu koji resorno ministarstvo sprovodi u saradnji sa kancelarijom UNDP u Beogradu. Program pod nazivom "Podrska održivom finansiranju sistema zaštićenih područja u Srbiji" sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i zaštit
BEOGRAD, 22. maja (Tanjug) - Održivo finansiranje zaštićenih područja, koja u Srbji zauzimaju oko 6,38 odsto teritorije, unapredjeno je zahvaljujući programu koji resorno ministarstvo sprovodi u saradnji sa kancelarijom UNDP u Beogradu.
Program pod nazivom "Podrska održivom finansiranju sistema zaštićenih područja u Srbiji" sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i zaštite životne sredine.
Povodom obeležavanja Medjunarodnog dana biodiverziteta danas su predstavljeni rezultati petogodišnjeg projekta, koji je, izmedju ostalog omogućio finansiranje u više različitih oblasti u zaštićenim područjima, poboljšanje turističke ponude i infrastrukture, obuke za turističke vodiče.
Pomoćnik ministra poljoprivrede i zaštite životne sredine Slobodan Erdeljan naveo je da to ministarstvo u saradnji sa UNDP radi na reviziji postojeće strategije biološke razvnovrsnosti Srbije za period od 2011. do 2018. godine.
"U toku je donošneje zakona o nacionalnim parkovima i proglašenje pet novih zaštićenih područja, medju kojima i specijalni rezervat prirode Suva planina na oko 18.000 hektara", rekao je on.
Erdeljan je rekao i da se trenutno formira i radna grupa za izradu novog zakona o zaštiti prirode.
"Minitarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine daje aktivnu podršku obeležavanju Medjunarodnog dana biodiverziteta i podizanju svesti javnosti o ovoj temi. Radimo zajedno sa kancelarijom UN i zahvalni smo UNDP-u koji nam pomaže da unapredimo zaštitu prirode i cele životne sredine, ne samo na ovom, već i na drugim projektima", rekao je Erdeljan.
Koordinatorka UN i predstavnica UNDP u Srbiji Irena Vojačkova Solorano navela je ovaj prodjekat doprineo unapredjenju zakonskog okvira za poboljšanje finansijske održivosti zaštićenih područja.
Prema njenim rečima, projekat je, takodje, dorpineo i povećanju priliva prihoda za sistem zaštićenih podružja i jačanju institucionalnih i individualnih kapaciteta upravljača tih podrčja.
Ona je naglasila da subvencije i podsticajne mere za zaštićena područja ne bi trebalo shvatati kao trošak, već kao ulaganje.
Prema njenim rečima u prošlosti se čovek nije odnosio na pravi način prema prirodi pa danas svi plaćamo cenu jer smo svedoci velikih klimatskih promena.
Ostavi komentar