Tekst objavljen: 21.01.2026 9:45        

Francuske vlasti računaju na industrijske kapacitete automobilskog giganta u razvoju dronova

Reno ulazi u sektor vojne industrije

Francuski proizvođač automobila kompanija Reno uključiće se u sektor odbrambene industrije kroz novo partnerstvo s domaćom vojnom kompanijom Turgis /Gaillard, saopšteno je iz Renoa. Reč je o saradnji na razvoju i proizvodnji vojnih bespilotnih letelica, što predstavlja značajan strateški zaokret za jednu od najpoznatijih evropskih automobilskih kompanija, prenosi Rojters.

Ovaj projekat će biti sproveden na inicijativu francuskog ministarstva vojske i pod nadzorom Generalne direkcije za naoružanje (DGA), ključne državne institucije zadužene za nabavku i razvoj vojne opreme u Francuskoj.

Francuske vlasti u ovom projektu računaju na industrijske kapacitete kompanije Reno, na iskustvo u masovnoj proizvodnji i optimizaciji troškova, što su, kako navodi Rojters, ključni faktori u trenutku kada evropske zemlje ubrzano jačaju svoje odbrambene sposobnosti.

Dronovi su postali centralni element savremenog ratovanja, a potražnja za njihovom brzom i serijskom proizvodnjom naglo raste. Kompanija Reno je saopštila da ne ulazi samostalno u razvoj programa proizvodnje naoružanja već u partnerski odnos sa kompanijom Turgis /Gaillard, prenosi Tanjug.

Nije precizirano da li će se proizvodnja odvijati isključivo u Francuskoj ili u saradnji sa partnerima izvan zemlje, ali potvrđeno je da projekat ima punu podršku francuske države i da se uklapa u širi plan jačanja domaće i evropske odbrambene industrije.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
automobilska industrija vojna industrija Renault

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana