BEOGRAD, 20. januara (Tanjug) - Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) predstaviće u ponedeljak rezultate novog istraživanja stavova građana o sivoj ekonomiji. Istraživanje je sproveo Ipsos stratedžik marketing u okviru Projekta jačanja konkurentnosti Srbije, koji je pokrenuo NALED u decembru 2013.
Inače, premijer Srbije Aleksandar Vučić je još tada od NALED-a i Saveza za fer konkurenciju zatražio pomoć u daljoj primeni Vladinih mera za borbu protiv sive ekonomije, budući da je to jedan od glavnih ciljeva vlade.
Kljucni cilj Nacionalnog programa za suzbijanje sive ekonomije, koji je usvojila Vlada Srbije na inicijativu NALED-a i Saveza za fer konkurenciju, biće smanjenje obima sive zone sa 30,1 na 26,7 odsto BDP-a odnosno za nešto više od milijardu evra do 2020. godine.
Analize pokazuju da se sa udelom sive ekonomije od 30 odsto BDP-a Srbija se nalazi u evropskom vrhu. Takođe, analize pokazuju da je zbog sive ekonomije budžet svakog dana uskracen za 8 miliona evra, a svaki građanin za jednu prosečnu platu.
Prema računici NALED-a, novac koji država gubi bio bi dovoljan da svaka opština u Srbiji dobije novi dom zdravlja (609 miliona evra ), da rekonstruišemo i opremimo sve opšte i specijalne bolnice (439 miliona evra), finansiramo plate vatrogasaca, policajaca i lekara (963 miliona evra) i ostatkom novca prepolovimo deficit budžeta.
Kako je najavio NALED, podatke iz istraživanja prezentovaće direktor sektora za istraživanje javnog mnenja u agenciji Ipsos stratedžik marketing Marko Uljarević, i pravni savetnik u NALED-u Dragana Ilić.
Istraživanje će pokazati koliko gradjana podržava suzbijanje sive ekonomije, da li su zadovoljni dosadašnjim rezultatima Vlade Srbije na tom polju, šta preporučuju i šta očekuju da država uradi na smanjivanju obima sive zone.
Biće objavljeni odgovori građana na pitanja da li kupuju na legalnim mestima prodaje, koliko često uzimaju fiskalne račune, jesu li spremni da prijave poslodavca koji ih drži na crno, koje proizvode najčešće kupuju na pijačnim i uličnim tezgama, da li su svesni negativnih posledica rada i života u sivoj zoni i druga.
Ostavi komentar