Tekst objavljen: 07.06.2015 10:35        


MOSKVA, 23. maja (Tanjug) - Najveća ruska javna preduzeća i banke povećaće dividende ukupno 16 odsto, uprkos padu neto dobiti za prošlu godinu. Akcionari ruskih kompanija ne žele da ostvarenu dobit usmere na razvoj, nego na dividende, zaključili su stručnjaci društva za upravljanje Arikapital, nakon analize situacije u 40 najvećih ruskih javnih preduzeća i banaka.

Ruske firme povećale dividende uprkos padu profita

MOSKVA, 23. maja (Tanjug) - Najveća ruska javna preduzeća i banke povećaće dividende ukupno 16 odsto, uprkos padu neto dobiti za prošlu godinu.
Akcionari ruskih kompanija ne žele da ostvarenu dobit usmere na razvoj, nego na dividende, zaključili su stručnjaci društva za upravljanje Arikapital, nakon analize situacije u 40 najvećih ruskih javnih preduzeća i banaka.
U 2014. godini, ukupna neto dobit 40 analiziranih preduzeća smanjena je 25 odsto, na 2.500 milijardi rubalja (45,45 milijardi evra), sa 3.300 milijardi rubalja (60 milijardi evra) u 2013. godini.
Kako piše Komersant, analizirana je politika dividendi, kako državnih, tako i privatnih kompanija. Prema podacima istraživanja, firme su isplatu dividendi za 2014. godinu povećale ukupno 16 odsto u odnosu na 2013, na 1.130 milijardi rubalja.
Ta tendencija je uočena i ranije. "Još pre dve-tri godine firme su smanjile investicione programe, smanjile troškove i na taj način povećale slobodne tokove novca", objašnjavaju analitičari.
Medjutim, nakon rezultata za 2014. godinu, rast sredstava namenjen dividendama osetno je ubrzan, navodi se u izveštaju.
Najvelikodušniji su izvoznici, na čelu sa proizvodjačima čelika. Tako je, na primer, Novolipeckij metalurški kombinat (NLMK) obećao isplatu četiri puta većih diviendi, Severstalj - 10 puta, a Surgutnjeftgas skoro četitri puta više po privilegovanim akcijama. Tatnjeft planira da, umesto prošlogodišnjih 8,23 rubalja po akciji, isplati 10,6 rubalja, a Lukoil umesto 110 rubalja - 154 rublje po akciji.
S druge strane, dividende privatnih kompanija u celini nisu povezane s dobiti - finansijski pokazatelji se razlikuju, a dividende kod svih rastu.
Kompanije u državnom vlasništu pokušavaju da smanje isplate. Jedan od najvećih izvoznika, Rosnjeft, ove godine će smanjiti dividende sa 12,9 na 8,21 rublju po akciji. Kako se navodi u izveštaju, državne kompanije u celini su smanjile sumu za isplatu 27 odsto, na 400 milijardi rubalja.
Ali, ako se uzmu u obzir dividende u odnosu na prihode, ispostavlja se da smanjenje nije bilo dovoljno. Pri više nego dvostrukom padu profita udeo namenjen za dividende povećan je u većini kompanija.
Privatne kompanije su povećale udeo dividendi kako u apsolutnom smislu, tako i u odnosu na neto profit koji je pao 25 odsto.
U 2014. godini je došlo do naglog porasta broja kompanija koje su odlučile da na dividende potroše veći deo profita ili da isplate dividende iako su u gubitku.
Od najvećih privatnih kompanija samo tri (NLMK, Megafon i Surgutnjeftgas) ostavljaju na bilansu više od 50 odsto konsolidovane čiste dobiti. Prošle godine je takvih kompanija bilo dvostruko više, a pre dogadjaja u Ukrajini je to činila velika većina firmi, objašnjava se u izveštaju.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana