Tekst objavljen: 05.06.2015 2:45        


pilota BEOGRAD, 21.maja (Tanjug) - Samostalni sindikat saobraćajnih pilota Srbije zatražio je danas od ministarke gradjevine, saobraćaja i infrastrukture Zorane Mihajlović da ne dozvoli da se izmenama zakona o vazdušnom saobraćaju produži radno vreme pilota preko 40 sati nedeljno.

Sindikat: Ne produĆavati radno vreme

BEOGRAD, 21.maja (Tanjug) - Samostalni sindikat saobraćajnih pilota Srbije zatražio je danas od ministarke gradjevine, saobraćaja i infrastrukture Zorane Mihajlović da ne dozvoli da se izmenama zakona o vazdušnom saobraćaju produži radno vreme pilota preko 40 sati nedeljno.
Kako se u saopštenju ovog sindikata navodi, izmene zakona o vazdušnom saobraćaju, koje se trenutno nalaze u skupštinskoj proceduri, predvidjaju radno vreme pilota od 60 sati nedeljno umesto 40 sati koliko je propisano važećim pravilnikom, ali i Zakonom o radu.
Ovaj zakonski predlog, kako navode, propisuje radno vreme od 190 sati u okviru 28 uzastopnih kalendarskih dana, umesto 160 sati u 30 dana kako je bilo propisano do sada pravilnikom.
Sindikat ističe da je predlog ovog zakona po hitnom postupku i bez prethodno obavljene javne rasprave i uvažavanja stavova svih relevatnih organizacija i institucija poslat u Skupštinu Srbije.
Zamerke sindikata pilota odnose se, ne samo na radno vreme letačkog osoblja, već i na odmore koji su propisani za ovu kategoriju zaposlenih u predlogu zakona.
"Ostavljen je neprimereno kratak godišnji odmor za članove posade vazduhoplova od 28 radnih dana, a kategorija odmora u smislu prevencije, tzv. rekreativni odmor se i ne pominje", tvrde saobraćajni piloti.
Predloženo radno vreme je, podvlače, duže u odnosu na Zakonom o radu propisanih 40 sati nedeljno.
"Oblast saobraćaja je izuzetno senzitivna i zakon treba da obezbedi što bolje uslove za rad, a ne da se jedan ekstremno težak posao pilota dodatno optereti uvećanim radnim vremenom, a smanjenim odmorom", istaknuto je.
Sindikat pilota smatra da je ovaj deo Zakona i neustavan, budući da se za teže profesije, koje imaju benificiran radni staž, na ovaj način pogoršavaju i inače teški uslovi rada.
Dodatnu težinu ovom pitanju daje nepostojanje preventivnog rekreativnog odmora, koji bi sada bar delimično mogao da ublaži negativne efekte uvećanja radnog vremena i smanjenja odmora.
"Da apsurd bude veći, ovakav odmor je u predlogu Zakona propisan za kontrolu leta, iako je posao pilota daleko teži od posla kontrolora leta, što im je i priznato kategorizacijom njihovog beneficiranog radnog staža", zaključeno je u saopštenju.
Sindikat pilota apelovao je na ministarku Mihajlović da što pre reaguje i izbaci sporne odredbe iz Zakona, kako bi se, kako navode, zaštitili bezbednost putnika i članova posada u kompaniji Er Srbija.
Sa ove adrese poručuju i da je sindikat pilota 2014. reagovao na ovakav predlog zakona i da su obavljeni sastanci sa pomoćnikom ministra zaduženim za vazdušni saobraćaj, nakon čega je ministarstvo iz predloga zakona izbacilo sadašnji predlog, da bi se na kraju ispostavilo da je on vraćen i trenutno se nalazi u skupštinskoj proceduri.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana