Tekst objavljen: 30.09.2015 7:59        


BEOGRAD, 30. septembra (Tanjug) - Skandal sa Folksvagenom, koji je priznao da je specijalnim softverom u vozilima lažno prikazivao emisiju izduvnih gasova, neće imati uticaj na srpsko tržište, s obzirom da je u pitanju veoma mali broj tih vozila, izjavio je danas Milan Vukasović, predsednik Srpske asocijacije uvoznika vozila i delova. 

Skandal sa Folksvagenom bez uticaja na srpsko tržište

On je rekao Tanjugu da je u prvih osam meseci ove godine u Srbiji prodato nešto više od 14.100 novih automobila, što je za oko dva odsto više nego u istom periodu 2014. i izrazio očekivanje da će 2015. prekinuti negativan trend prodaje automobila u Srbiji, koji je prisutan od 2008. godine.

"Što se tiče skandala sa Folksvagenovim vozilima, mislim da to neće imati preterani uticaj na naše tržište, s obzirom da se radi o veoma malom broju automobila. Ne znamo još tačan podatak i očekujemo ovih dana da ga dobijemo od predstavnika Folksvagena", kazao je Vukasović na Beogradskom sajmu, gde je održana sednica Grupacije ovlašćenih uvoznika vozila i delova Privredne komore Srbije.

On je istakao da se u svakom slučaju radi o zanemarljivom broju automobila i da će ta ekološka šteta "po starom dobrom običaju renomiranih proizvodjača" biti nadoknadjena zamenom softvera.
"Verovatno će država Srbija pokrenuti, u ekološkom smislu, nekakav predlog za nadokandu", dodao je Vukasović.

On je kazao da je Folksvagen renomirani nemački proizvodjač, sa dokazanim kvalitetom i pouzdanošću automobila i da takav propust oko softvera za emisiju izduvnih gasova neće bitnije promeniti sliku o njegovim vozilima.

"To nije u radu i svakako će imati uticaja na imidž Folksvagenom, ali ne verujem da će bitnije uticati", dodao je Vukasović.

Govoreći o prodaji novih automobila u Srbiji, on je kazao da se očekuje da će ove godine biti prodato ukupno oko 20.000 novih automobila.

Državni sekretar u Ministarstvu privrede Miloš Petrović, koji je i predsednik Upravnog odbora kompanije Fijata-krajsler autmobili Srbija, rekao je Tanjugu da je to ministarstvo prepoznalo da je automobilska industrija vrlo važan segment i najveća investicija u Srbiji, pošto je više od dve milijarde evra investirano u automobilsku industriju od 2006. godine.

"Ako sagledamo važnost proizvodjača automobila i njihovih kompanija videćemo da su, preko direktnih investicija ili zastupnika, ovde prisutni svi proizvodjača iz automobilske industrije", naglasio je Petrović.
On je naveo da Ministarstvo privrede želi da im pokaže da je Srbija uredjena zemlja i da je poreska politika takva da vredi doći u Srbiju i investirati.

"Neravnopravno su naplaćivane neke ekološke takse za nove, a nisu za polovne automobile i pokušavamo to da resismo. Ne možemo imati najgore evro normative za motore u Evropi", istakao je Petrović.

Prema njegovim rečima, za polovne automobile koji se uvoze u Srbiju trebalo bi najmanje da se traži Evro 4 standard, s obzirom da smo za proizvodnju novih odnosno Fijat uveli Evro 6 za nove.

"Ako proizvodjača teramo da proizvodi Evro 6, a to je u Srbiji Fijat, ne možemo da dozvoljavamo da se ovde uvozi ono što Evropa neće", poručio je Petrović.

On je dodao da država mora da pomogne autoindustriji, jer će tako proizvodjači automobila videti da je ovo dobro privredno okruženje sa stabilnim uslovima i da mogu ovde dugoročno da posluju.

Na sednici Grupacije su, u prisustvu predstavnika više ministarstava, razmatrani problemi koje uvoznici imaju po pitanju registracije jer je ključni kriterijum kubikaža, problemu PDV-a, naplate ekološke takse, nelojalne konkurencije odnosno polovnim automobilima koje neograničeno uvoze fizička lica i drugim problemima.

Sednici je prisustvovao i v.d. direktor Agencije za bezbednost saobraćaja Milan Božović koji je najavio pomoć uvoznicima.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana