BEOGRAD, 29. maja (Tanjug) - Ključni problemi kada je u pitanju upravljanje javnim finansijama na lokalnom nivou su neefikasno korišćenje javnih sredstava, upravljanje javnom imovinom i nedovoljno poštovanje zakona, propisa i procedura, što jasno ukazuje na odsustvo javne odgovornosti, izjavio je danas predsednik Državne revizorske institucije (DRI) Radoslav Sretenović. Sretenović je na okruglom stolu "Unapredjenje upravljanj
BEOGRAD, 29. maja (Tanjug) - Ključni problemi kada je u pitanju upravljanje javnim finansijama na lokalnom nivou su neefikasno korišćenje javnih sredstava, upravljanje javnom imovinom i nedovoljno poštovanje zakona, propisa i procedura, što jasno ukazuje na odsustvo javne odgovornosti, izjavio je danas predsednik Državne revizorske institucije (DRI) Radoslav Sretenović.
Sretenović je na okruglom stolu "Unapredjenje upravljanja javnim finansijama na lokalnom nivou" u Beogradu istakao da postoje nepravilnosti i u oblasti izdavanja poslovnog prostora i da bi država što pre trebalo da obrati pažnju na taj problem, kao i da uradi analizu troškova i koristi svake od opcija za rešavanje ovog problema.
On je kazao da je neophodno da Vlada Srbije, odnosno Ministarstvo finansija sastavi uputstvo za procenu imovine kako bi se standardiozovao način procenjivanja različitih vidova nefinansijske imovine i kako bi imovina bila potpuno identifikovana i evidentirana u poslovnim knjigama lokalnih vlasti.
Sretenović je rekao i da je potrebno regulisati pitanje plata za izabrana, imenovana, postavljena i zaposlena lica u gradskim opštinama, ističući da to pitanje nije regulisano na jasan način u sadašnjim propisima.
DRI preporučuje uspostavljanje organizacione jedinice u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave koja bi bila zadužena za analizu revizorskih izveštaja i izvlačenja zaljučaka koji bi koristili donosiocima odluka u procesu reforme čitavog javnog sektora.
On je naglasio važnost uspostavljanja i funkcionisanja interne finansijske kontrole.
"Slika na terenu je takva da smo za internu reviziju utvrdili da u većini slučajeva nije obavljala poslove iz svoje nadležnsti ili da kod brojnih revidiranih subjekata nije ni uspostavljena", naveo je Sretenović.
Ponovivši da "situacija na terenu nije ni idelana, ni sjajna", Sretenović je kazao da ako budemo jačali sistem finansijskog upravljanja, kontrolu i internu reviziju, stvoriće aw osnovni preduslov za racionalnije korišćenje budžetskih sredstava.
On je rekao da je zbog nepostsovanja pojedinih odredbi Zakona o budžeskom sistemu, Zakona o javnim nabavkama, Zakona o lokalnoj samoupravi , Zakonu o finansiranju lokalne samouprave, Zakona o računovodstvu i reviziji i Uredbe o budžetskom računovodstvu DRI prinudjena da nadležnim prekršajnim sudovima odnosno tužilastsvima podnosi zahteve za pokretanje prekršajnog postupka, prijave za privredni prestup ili krivične prijave.
On je rekao da je DRI u okviru projekta "Unapredjenje upravljanja javnim fianansijama na lokalnom nivou" koj i sprovodi u saradnji sa UNDP (Program UN za razvoj) i SKGO pokušala da pomogne pomogne u identifikovanju i rešavanju problema.
Održano je15 okruglih stolova i radionica a prisustvovalo je više od 300 učesnika, predstavnika 171 vlasti.
"Svi mi koji raspolažemo novcem poreskih obveznika moramo da podignemo svest o tome da javna sredstva treba da trošimo namenski, racionalno i u skladu sa zakonom ikada taj stepen budemo dostigli naše javne finansije biće u boljem stanju", poručio je Sretenović.
Predsednik Stalne konferencije gradova i opština (SKGO) Zoran Perišić rekao je da je primetno da na lokalnom nivou postoji jedna vrsta nediscipline kako u radu administracije, a probleme nije moguće rešiti u toku jednog mandata gradske vlasti.
On je kazao da je važno da postoji dobra saradnja sa predstavnicima DRI koji kontroliše tu oblast i ukazuju na probleme.
Perišić i naveo primer grada Niša u kome je 2010. godine bilo propusta zbog nenamenskog trošenja sredstava, a da su "izrečene prekršajne kazne u visini jednog promila, od ukupne sume koja je potrošena nenamenski".
"Mislim da to nije dobra poruka, koja se šalje i gradjanima i drugim lokalnim samoupravama", kazao je Perišić.
Zamenica stalne predstavnice Programa UN za razvoj Stelijana Nedera rekla je da je važna sradnja svih institucija kako bi se bolje razumele stvari i sprečavale nepravilnosti u sistemu javnih finansija i kako bi se njime raspolagalo odgovorno.
Državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i loklane samouprave Ivan Bošnjak izrayio je nadu da saradnja i održavanje zajedničkih konferencija sa predstavnicima nadležnih institucija može da doprinese da se upravljanje finansijama na lokalu uredi na najbolji mogući način.
Kako je kazao, krajnji cilj trebalo bi da bude da i gradjanii privreda osete boljitak i da državna uprava bude efikasnija.
Ostavi komentar