BEOGRAD, 29. maja (Tanjug) - Tokom 15 godina saradnje Srbije i Nemačke nije sve uvek bilo savršeno, ali smo zajedno učili i na kraju smo došli do sjajne saradnje koja će voditi ekonomskom razvoju, povećanju zaposlenosti i osnaživanju mladih u Srbiji, ocenjeno je na skupu Beogradski Dijalozi. Predsednik Privredne komore Srbije (PKS), Marko Čadež, rekao je na skupu održanom juče da je, sledeći primer dualnog obrazovanja Nemačke, u Srb
BEOGRAD, 29. maja (Tanjug) - Tokom 15 godina saradnje Srbije i Nemačke nije sve uvek bilo savršeno, ali smo zajedno učili i na kraju smo došli do sjajne saradnje koja će voditi ekonomskom razvoju, povećanju zaposlenosti i osnaživanju mladih u Srbiji, ocenjeno je na skupu Beogradski Dijalozi.
"To je nešto što moramo da razvijamo i da uvedemo taj koncept u nacionalni obrazovni sistem. Mada, teško je objasniti da monopol na obrazovanju mora da se deli sa nekim", kazao je on.
Navodeći da radna grupa radi na studiji izvodljivosti kada je reč o dualnom obrazovanju, Čadez je dodao da se nada da će do kraja avgusta ili početkom septembra taj dokument biti gotov.
"Zemlje koje imaju razvijeno dualno obrazovanje, imaju nižu stopu nezaposlenosti mladih. Ta stopa je ispod 10 odsto, dok je takodje u razvijenim zemljama koje nemaju taj sistem stopa nezaposlenosti na nivou 25, 30 ili 35 odsto", rekao je on.
Prema njegovim rečima, predstavnici PKS su razgovarali sa kompanijama, poput MK grupe, Moji brendovi, Industrija mesa "Matijević", koje bi stipendiste "Fondacije dr Zoran Djindjić" kad se vrate iz Nemačke primili u svoje firme na praksu.
"Kad već dobijemo nazad te mlade ljude, pune iskustava, da se na ovaj način potrudimo da ih zadržimo".
Čadež je naveo da 12. generacija stipendista te fondacije nijedna institucija u Srbiji nije podržala finansijski, ali da će sada PKS to da učini.
"Podržaćemo program i organizaciju, a posebno troskove oko putovanja", rekao je Čadež.
Pomoćnica direktora Fonda za podršku investicija u Vojvodini i bivša stipendistkinja "Fondacije dr Zoran Djindjić", Biljana Vrzić istakla je da je Nemačka na prvom mestu po visini ulaganja u Vojvodini.
Prema njenim rečima, nemačke kompanije uložile su više od milijardu evra i zaposlile oko 12.500 radnika u Vojvodini.
"Nemačke kompanije pružaju priliku mladima da se po završetku studija ili prakse u inostranstvu vrate u svoju zemlju i nastave da rade u internacionalnom okruženju", rekla je Vrzić.
Ona je navela da su nemačke komapnije u Srbiji veoma zadovoljne mladim ljudima koji rade kod njih, i da bi to trebalo promovisati, jer takve vrednosti mogu da privuku strane investitore da ulažu, ne samo u proizvodne delatnosti, već i u istraživačko -razvojne centre.
Govoreći o stipendiji "Fondacije dr Zoran Djindjić", Vrzić je ocenila da ona omogućava praksu u nemačkim kompanijama, gde se stiče ne samo radno, već i životno iskustvo.
Predsednica Udruženja poslovnih žena Srbije Sanja Popović Pantić rekla je da i to udruženje dobija podršku od Nemačke, te da je žensko preduzetništvo ušlo u strateške dokumente Vlade Srbije i da uključivanje žena u preduzetništvo i glavne ekonomske tokove poslednjih godina sve otvorenije podržavaju institucije.
Dodala je da udruženje radi konkretne stvari na podršci preduzetnicama kroz obuku i veštine koje povećavaju njihovu konkurentnost, što je veoma važno u procesu evropskih integracija, jer postoji bojazan da će mala preduzeća propasti kad se otvori tržište.
"Da se to ne bi desilo, treba raditi na jačanju konkurentnosti i medjusobnom povezivanju, jer pojedinačno firme nisu dovoljno konkurentne", smatra Popović Pantić i navodi da bi to trebalo raditi i u zemlji, ali i u regionu.
Predsednica Fonda za političku izuzetnost Sonja Liht je predočila da je saradnja Srbije i Nemačke pokazatelj do koje mere ulaganje u obrazovanje, rad na investicijama, ulaganje u održivi razvoj jeste nešto što može da probudi nadu da će i proširenje EU ići drugačijim tempom nego što ponekad izgleda.
Bojan Predojević, predsednik UO Foruma Srbija Nemačka, podsetio je da smo u protekle dve godine imali više poseta nemačkeh zvaničnika, medju kojima i nemačke kancelarke Angele Merkel.
"Imamo oko 400 nemačkih firmi koje zapošljavaju oko 25.000 ljudi, a to je svedočanstvo odličnoj bilateralnoj saradnji Srbije i Nemačke", rekao je on.
Kako je kazao, 1990-ih je u Srbiji vladao politički autizam, ali to je prošlost.
"Sada vlada uzajamno razumevanje, a zajednički cilj je da i Srbija pristupi evropskoj porodici zemalja", rekao je on.
Ostavi komentar