Tekst objavljen: 22.10.2015 15:23        


ZAGREB, 22. oktobra (Tanjug) - Guverner Hrvatske narodne banke (HNB), Boris Vujčić, izjavio je danas da se, nakon šest godina recesije, hrvatska privreda konačno oporavlja, ali je istovremeno upozorio da se ta zemlja u inostranstvu i dalje doživljava kao vrlo rizična i da najveći rizik za domaću privredu predstavlja preveliki javni dug.

Veći rast privrede, ali i rizik od bankrota

Vujčić je, na zajedničkoj konferenciji Zagrebačke berze i penzijskih fondova u Rovinju, naglasio da je HNB, u skladu sa poboljšanjem privrednih pokazatelja, pre svega izvoznih i turističke sezone, podigla prognozu rasta bruto društvenog proizvoda (BDP) sa 0,5 na 1,2 odsto u ovoj godini i 1,5 procenata u 2016, preneo je Tportal.

Problem i dalje vidi u deflaciji, koja je u septembru iznosila 0,8 odsto. U idućoj godini Vujčić očekuje ubrzanje inflacije, na prosečno 1,1 procenat, navodi se u tekstu.

Hrvatski guverner je ocenio da javni dug predstvlja najveći rizik za domaću privredu, predočivši da zemlja ima najviši predviđeni nivo budžetskog deficita u EU, kao i najviši nivo duga u srednjoj i istočnoj Evropi.
Prema njegovim rečima, dug države raste od 2008, delom zbog nove metodologije EU, ali najviše usled akumulacije duga kroz deficite iz ranijih godina.

"Pola rasta javnog duga u prethodnih šest godina posledica je efekta ''grudve snega'', tj. razlike između kamata koje se plaćaju na dug i stope rasta BDP-a", rekao je Vujčić, Kada bi Hrvatska u iduće dve godine htela da eliminiše taj efekt, morala bi, smatra on, da ima budžetski suficit od deset milijardi kuna, a projekcije govore o deficitu od tri milijarde kuna.

"Percepcija rizičnosti države i dalje je visoka, a posljednjih nedelja se dodatno pogoršala. Premija osiguranja rizika već dve godine je najviša od svih uporedivih zemalja srednje i istočne Evrope.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana